Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 1596 komentarzy

List z Pragi: dyskretne zauroczenie monokulturalizmem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W dzisiejszych czasach Republika Czeska jest stabilna i zamożna, w przeciwieństwie do swoich postkomunistycznych najbliższych sąsiadów.

Praga jest jedną z wielkich stolic Europy. Widnieje zniewalająco piękna w mglistych porankach, kiedy Zamek wychwytuje pierwsze promienie słońca, podczas gdy sto iglic pozostaje w uśpieniu poniżej. Z nieco ponad milionem mieszkańców, Praga jest miastem wystarczająco dużym, aby zaoferować wręcz kłopotliwy przepych kulturowy, wizualny i gastronomiczny, a przy tym nie utracić ludzkiego wymiaru. Potrafi rozkoszować zmysły wymagającego gościa, nigdy go przy tym nie przytłaczając.

To samo poczucie nieskrępowanego, pozbawionego przesadnej emocjonalności, dobrobytu przenika z całej Republiki Czeskiej. Jest to przyzwoity, umiarkowanie zamożny kraj dziesięciu milionów obywateli, usytuowany w samym centrum Europy Środkowej; mniej więcej tej samej wielkości co wydłużona Austria. Jego krajobraz jest czarujący, chociaż nie zapiera dech w piersiach na sposób środkowoeuropejski i pozostaje w harmonii z wielowiekowymi wysiłkami człowieka. Z wyjątkiem stolicy Pragi, nic, co czeskie, nie oszałamia, a wszystko jest wdzięcznie przyjemne.

Czesi są ludźmi praktycznymi, nie poddającymi się melodramatycznej heroice. Ich próby wniesienia kwestii praw państwa czeskiego na pierwszy plan w czasie zgromadzenia w Wiedniu przed 1914 rokiem często kończyły się tylko żenującym potrzaskiwaniem garnków i patelni. Czeskie powstanie przeciwko niemieckim okupantom - którzy bez żadnego oporu wkroczyli do Pragi w marcu 1939 roku - rozpoczęło się 5 maja 1945 roku, prawie tydzień po tym, jak Hitler popełnił samobójstwo w berlińskim bunkrze. Czesi nadal posiadają nie okazującą skruchy partię komunistyczną w swoim parlamencie, która utrzymuje obecną koalicję u władzy.

Dzięki natarciu posuwającej się naprzód Armii Czerwonej, Czesi usunęli ponad trzy miliony Niemców z Sudetów i z samej Pragi w latach 1945–48. To był nie lada wyczyn dla słabego narodu, który położył na szali swoje wyłączne prawo do wyraźnie oddzielonej części terytorium w sercu Europy przeciwko zdecydowanie silniejszemu sąsiadowi. Masowa emigracja Niemców sudeckich była w całym tego słowa znaczeniu zbrodnią przeciwko ludzkości, pozostaje ona jednak niezauważona. Ustawy Beneša nadal obowiązują w Czechach: bez prawa powrotu, bez odszkodowania, bez restytucji, bez wymówek.

Nawet w czasach komunistycznych, na długo przed przyjacielskim rozejściem się czesko-słowackim w 1993 roku, finanse publiczne utrzymano w należytym porządku, a zagraniczne zadłużenie było na niskim poziomie (nie tak, jak w sąsiedniej Polsce na północy, lub też na Węgrzech na południu). Reformistyczny płomień Praskiej Wiosny został siłą zgaszony w sierpniu 1968 r. Jednak, w ciągu następnych dwóch dekad, naród i rząd osiągnęli milczące porozumienie: państwo nie atakowało społeczeństwa, a społeczeństwo nie buntowało się przeciwko państwu.

Ten układ działał na tyle dobrze, aby umożliwić Aksamitną Rewolucję (17 listopada - 29 grudnia 1989). W rzeczywistości nie było żadnej „rewolucji”: rząd ze zrujnowaną reputacją po prostu poddał się, zmęczony i prawie wdzięczny za zamach stanu; obyło się bez przesadnego dramatyzmu, jaki miał miejsce w przypadku Ceauşescu i bez brzydkich egzekucji. Czesi mają więcej rozumu w głowie.

W dzisiejszych czasach Republika Czeska jest stabilna i zamożna, w przeciwieństwie do swoich postkomunistycznych najbliższych sąsiadów. Jej młodzi i wykształceni obywatele nie opuszczają masowo kraju, jak to się dzieje w Republikach Bałtyckich, w Polsce i Rumunii. Czeskie finanse są solidne. Jednak, nade wszystko, czeskie ulice są bezpieczne, co oznacza, że nie ma na nich muzułmanów. Podobnie jak pozostałe trzy kraje Wyszehradzkiej Czwórki , Czechy na sposób godny pochwały zdecydowanie unikają samodestrukcji zalecanej przez brukselską nomenklaturę.

23 Grudnia, 2019

 

Autor: Srdja Trifkovic

Tłumaczenie: AgnieszkaS

Tekst oryginalny:

https://www.chroniclesmagazine.org/letter-from-prague-the-discreet-charm-of-monoculturalism/

Srdja Trifkovic jest serbsko-amerykańskim publicystą zajmującym się sprawami międzynarodowymi i redaktorem d/s zagranicznych dla czasopisma Paleoconservice. Był dyrektorem Centrum Spraw Międzynarodowych w Rockford Institute aż do rezygnacji 31 grudnia 2008 r. Trifković był  również nieoficjalnym rzecznikiem rządu Republiki Serbskiej w latach 90-tych, doradcą prezydenta Serbii Vojislava Koštunicy oraz prezydenta Republiki Serbskiej Biljana Plavšića.

 

 

KOMENTARZE

 • 5* Bardzo sympatyczny tekst.
  Czesi zachowali Pragę dzięki mądremu podejściu w zetknięciu z destrukcyjną siłą.
  Kiedyś widziałam jakiś czeski film o Czechach w okresie wojny. Była scena na której dziadek i wnuk idą gdzieś przy jakiejś stacji gdzie przy wagonach kręcą się Niemcy. Wnuk pyta dziadka, czemu Czesi pozwalają Niemcom tak się rządzić. Dziadek tłumaczy wnukowi, że Czesi są małym narodem i muszą być bardzo ostrożni i muszą pilnować każdego człowieka. A wróg jak przyszedł, tak i pójdzie.
 • @Anna-PK 03:57:05
  Ten krótki esej tak bardzo mi przypadł do gustu, że musiałam go natychmiast przetłumaczyć. Zajęło mi to trochę czasu i odbyło się kosztem świątecznej rolady z makiem. A więc teraz będę wyjątkowo zajęta :)

  Pozdrawiam.


  Życzę wszystkim blogerom i czytelnikom spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • @AgnieszkaS 04:34:48
  Tekst nie specjalnie odkrywczy ale tłumaczenie sam cymes. 5*
  Pomyślności Pani Agnieszko, w nadchodzącym Nowym Roku. :-))
 • @1abezmetki 05:58:22
  Bardzo Panu dziękuję za ocenę.
  Również życzę zdrowia i zadowolenia w Nowym Roku.
  :)
 • @Anna-PK 03:57:05
  "Czesi są małym narodem..."
  Może są "małym" ale za to mądrym. Nie dali się wkręcić w żydo-syjonistyczne gierki i przetrwali wojnę w komplecie. Uczyć się nam od nich!
  A nas żydo-syjonistyczna junta Kaczyńskiego szykuje na kolejną rzeź w interesie syjonu.
 • "Republika Czeska jest stabilna i zamożna
  w przeciwieństwie do swoich postkomunistycznych najbliższych sąsiadów. Jej młodzi i wykształceni obywatele nie opuszczają masowo kraju"

  To od ilu lat w Czechach rządzi PiS?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:33:59
  Czesi to pragmatyczny naród.Przyjęli model radzieckiej demokracji, a odrzucając ten zgniły ipmerializm.
  To nie kto inny jak rosjanie przywieźli im w 1968r (podczas wizyty przyjaźni) pierwsze egzemplarze konstytucji.
  Trzymają się tego do dziś i stąd te sukcesy
 • @Husky 08:11:21
  Jak widzę znowu nie masz nic sensownego do powiedzenia ale przybiegleś obsikać teren. A nuż skapnie parę centów?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:18:45
  A nuż
 • Chciałoby się czytać takie sponsorowane artykuły, np. z Polskiej Fundacji
  https://i.ytimg.com/vi/03vfvlq3KAU/maxresdefault.jpg
  To nie kukła po prawej stronie to żołnierz, będąc z żoną na wypadzie ze Szklarskiej do Pragi, żona nie mogła uwierzyć że to prawdziwi żołnierze, a to tylko pozor czyli uwaga, fakt, robi wrażenie.
 • Czesi to mądry i pragmatyczny Naród.
  Tam w przeciwieństwie do Polski nie ma patriotycznych pełnych nienawiści wrzasków. Tam pracuje się nad dobrobytem Narodu a nie nad propagandą nienawiści, kreowaniu wrogów i orgazmów fałszywego patriotyzmu.
  To całkiem inaczej niż solidaruchy w Polsce.

  Czesi "trzęsienia ziemi" przechodzą minimalnym kosztem a Polacy wkładają głowę pod topór stawiając wszystko na szali.
  Czesi łagodnie wyzwolili się od Niemców, łagodnie przyjęli socjalizm, łagodnie z tego socjalizmu wyszli i łagodnie się podzielili ze Słowacją i łagodnie komfortowo weszli do UE i teraz łagodnie "opozycjonują" w UE.
  Ze wszystkimi są w przyjaźni w dobrych układach i żyją dostatnio.

  Takiej polityki i takich polityków należy życzyć Polsce.
  Solidaruchy jako wyselekcjonowana przez mafię żydowską ekstrema nie spełniają tych warunków.
  Solidaruchy nieustannie sieją nienawiść kopią rowy między Polakami i między naszymi sąsiadami...szczerzą kły na sąsiadów ...jak jakieś patologiczne świry.
  Solidaruchy kultywują najgorsze Polskie tradycje (powojenny bandytyzm, zbrodnicze powstanie Warszawskie, wywołanie II wojny światowej, przedwojenne rozliczne zbrodnie Piłsudskiego...)
  do tego kult zbrodniczego ograbienia Polski na rzecz globalnej mafii żydowskiej po 89r nazywany wolnością.
  Skrajne zakłamywanie historii, wymazywanie z historii Polski PRL okresu najszybszego rozwoju gospodarczego Polski w całej 1000 letniej historii państwa Polskiego...

  Gołym okiem widać różnicę między mądrymi spokojnymi Czechami a zidiociałymi ekstremistami z solidarności traktującymi Polaków jak niedorozwiniętych idiotów.

  Czesi to jednak mądry i pragmatyczny naród...
  ...powinien być wzorcem dla Polaków w zakresie polityki zagranicznej i historycznej, gospodarczej... tam służba zdrowia jakoś działa a w Polsce się to nie udaje solidaruchom.
 • @Oscar 09:27:15
  I nie mieli Jana Pawła II......zapomniałeś dopisać
  8-)))))))
 • @Husky 09:34:37
  o właśnie ...pragmatyzm Czechów wywodzi się również z ich podejścia do wiary... nie robią z tego polityki i nie dają się podejść od tej strony mafii żydowskiej ...
  a Polacy dają się podejść jak dzieci...
  wiara czyni z człowieka ślepca... bo jak wierzy to już nie może myśleć bo myślenia jest zaprzeczeniem wiary .. wierzący ma wierzyć a nie samemu dociekać... a jak już dociekać to tak by nie naruszyć wiary... o to jest g...no nie dociekanie... to dociekanie z zamkniętymi oczyma z obszarami absolutnego taboo.

  JPII oraz KK pod jego nadzorem zrobili z Polaków pożytecznych idiotów w rękach globalnej mafii żydowskiej.
 • 5* bardzo ciekawy tekst
  Pani Agnieszko

  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i powodzenia Nowym Roku

  PS
  Pamiętam, jak w zamierzchłych jeszcze czasach wracaliśmy z kolega z pasterki i sympatyczny, starszy sąsiad mówiący z wileńskim zaśpiewem złożył nam takie życzenia (nie miał nic złego na myśli, po prostu tak wyszło):

  "samych piątek w szkole i z dziewczynkami samych przyjemności" :)
 • Zadłużali nas na potęgę żydzi którzy dostali władzę w Polsce od Jaruzelskiego
  Do dziś słyszę jak głos Lewandowskiego ] chyba ] jak w radiu oświadcza że wzięli pożyczkę pół miliarda dol na szkolenie o kapitalizmie !!!!

  Po tej wiadomości przestałem wierzyć solidaruchom ! sam jak wielu Polaków w tym czasie handlowało sprzedawało itp. i nas nie trzeba było uczyć !

  Czechosłowacja nie została sprzedana światowej mafii więc nie mają długów !

  Słowianie ! żydzi [mafia światowa ] dostali władze od Jaruzelskiego i od razu zaczęli Polskę zadłużać na POTĘGĘ !!! wiedząc że Polska będzie spłacać same % od długu latami !!!! żydowska mafia świadomie nas zadłużała by dostatnio żyć z Polski !!! i świadomie nie dopuszcza dziś by Polska wyszła z długów jak Węgry za Orbana !!!

  Ludzie którzy chcieli by ten stan zadłużenia zmienić dziwnym trafem popełniają samobójstwa w piątki !

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! Precz z żydo-NATOWSKA Okupacją !!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Husky 08:11:21
  Po co piszesz takie głupoty nie na temat:

  "Czesi to pragmatyczny naród.Przyjęli model radzieckiej demokracji, a odrzucając ten zgniły imperializm.
  To nie kto inny jak Rosjanie przywieźli im w 1968r (podczas wizyty przyjaźni) pierwsze egzemplarze konstytucji.
  Trzymają się tego do dziś i stąd te sukcesy"

  - a kto wpisał przyjaźń z ZSRR do konstytucji? Czesi?
  Polacy w 1968 przyjęli imperializm z otwarymi rękoma?
 • @Oscar 09:43:47
  Tacy Sunnici mają swoich "JPII" którzy przez ich ambony zrobili z nich pożytecznych idiotów w rękach tej samej mafii żydowskiej (ISIS i inne ekstremy arabskie).
  Jak widać wierzący to łatwy łup w rękach globalnej mafii żydowskiej bo łatwo dają się podejść od strony "ambony" (meczetu) i przerobić na pożyteczne dla globalnej mafii żydowskiej idiotę.

  Solidaruchy i ISIS to twory tej samej technologii globalnej mafii żydowskiej w różnych środowiskach religijnych.
  W Polsce Jaruzelski uratował Naród Polski przed scenariuszem Syryjskim.
  i to dwa razy raz stanem wojennym a drugi raz poddając w końcu Polskę globalnej mafii żydowskiej. Nie miał wyjścia ekstremiści katoliccy byli pchani przez mafię poprzez ambonę do gorącej wojny domowej.
  Jaruzelski tego nie chciał.
 • @ele 09:47:59
  Gdyby Jaruzelski nie poddał Polski globalnej mafii żydowskiej to mielibyśmy wojnę domową i jak w Syrii... i wiele tysięcy ofiar.
  Komu miał Jaruzelski poddać Polskę ? Bolkowi ... wtedy nie miałby żadnych gwarancji dotrzymania umów.. bo gwarancje dają wyżsi dowódcy a nie wykonawcy ich woli...Jaruzelski rozmawiał z szefami z nadzorcami solidaruchów... nie było innej opcji poza twardym oporem czyli praktycznie wojną domową.
 • Do @Oscar 09:43:47
  Szanowny panie Oscar !

  Czechosłowacja Nie miała STANU WOJENNEGO ! tam nie mordowano LUDZI jak w Polsce !!!! nie łamano kręgosłupów Polakom jak Polsce !! i nie miała zdrajce Jaruzelskiego co sprzedał Polskę żydowskiej mafii 1985 r w USA !!!

  Sam jak pamiętam pragnąłem WYJŚCIA z tej komunistycznej zarazy lat osiemdziesiątych ! nie wiedzieliśmy wtedy ze wpadniemy żydowską syjonistyczną zarazę !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @MacGregor 09:45:56
  Dziękuję za 5* i pięknę życzenia. Ja również życzę Panu wspaniałych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. "Samych piątek w szkole" :)
 • @Jwu 10:02:00
  Świąteczna rolada z makiem to inaczej zawijany makowiec z ciasta drożdżowego. Również życze spokojnych i radosnych Świąt.
 • @Husky 09:34:37
  Husky,

  Nie bierz sobie zbytnio do serca tych szczerych dyskusji. Ja uważam, że są dwie metody pozwalające na odniesienie sukcesu albo też zwycięstwa w świecie natury: sposób oportunisty i sposób wojownika. Polska zawsze była wojownikiem. Jednak małe narody zgoła nieoczekiwanie załapały się na sukces i tym pierwszym sposobem. Jest to warte przemyślenia.

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @ele 10:00:28
  Na tym polega "pożyteczny idiota" że całym swoim sercem i duszą do cna szczerze ..wierzy w propagandę z ambony z zagranicy z szeptanek z ulotek...
  i widzi tylko to co mu propaganda podpowiada...
  Gdyby umiał spojrzeć trochę w bok trochę z innej perspektywy to by zobaczył to czego mu propaganda nie mówiła...
  niestety pożyteczny idiota tamtych czasów nie umiał spojrzeć na to co się działo z innej perspektywy.. takich było 10 milionów to wielka siła mięsa armatniego w rękach globalnej mafii żydowskiej.. Jaruzelski musiał ulec jeśli nie chciał wojny domowej.

  Ja należałem do nielicznych wyjątków patrzyłem krytycznie na strajki na rozwalanie własnej gospodarki na prymitywną propagandę nienawiści na kult powojennych przeklętych... na politykę i szczucie nienawiścią przez ambonę..na wybiórcza historię Polski (do dzisiaj jest wybiórcza..)

  I dlatego widzę co widzę...
  Wiara to synonim intelektualnej ślepoty.
  .
 • @Oscar 10:54:06
  Szanowny Oskarze, z wielką przyjemnością czytam Twoje komentarze, one są trafne (zazwyczaj) w 100%, gdy piszesz o globalnej mafii syjonistycznej i jej destrukcyjnym wpływie na Polskę i świat!
  Może oprócz komentowania pod artykułami innych autorów sam zacznij pisać artykuły? Talent masz, wiedzę również, do dzieła!
  A tak przy okazji napisz coś o sobie, teraz (jak się domyślam) jesteś emerytem, a czym się zajmowałeś przed emeryturą? Ja wiem, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale co mi tam!
 • @MacGregor 09:50:25
  "Czesi to pragmatyczny naród".W 1945 roku wymordowali 20 tys. Niemców i nikt im nie zarzuca ,że byli mordercami.
 • @władek 11:21:09
  Pisanie komentarzy jest dla mnie rodzajem odprężenia, relaksu..
  pisanie bloga to już by mnie usztywniło, obciążyło...
  a polityka to dla mnie tylko jedna z dziedzin ważna dla Polski..
  Sam mam wykształcenie techniczne i silne zainteresowania naukowymi czy może raczej technicznymi problemami teraz głównie zw zakresie nowych technologii tzw free energii.
  Coś tam sobie dłubie w tym temacie.
  Kiedyś zajmowałem byłem projektantem sprzętu elektronicznego
  to też fascynujące zajęcie..
  Zawsze byłem jakoś trochę w poprzek nurtu...
  Dzisiaj nurt zaczyna być coraz bardziej zbieżny z moją (od zawsze) polaryzacją polityczno-społeczną.
  i to mnie cieszy...
 • Podejrzewam...
  ------------
  "W dzisiejszych czasach Republika Czeska jest stabilna i zamożna, w przeciwieństwie do swoich postkomunistycznych najbliższych sąsiadów."
  ------------
  Podejrzewam, że tak jest dlatego, że Czesi są odporniejsi na ten cały arsenał, którym dysponuje czarci pomiot - czyli:
  Czesi są odporniejsi na podjudzanie, kuszenie, obiecanki, demoralizacje wszechobecne flancowanie kłamstwa, skłócanie, etc.
  Cóż - czarci pomiot swoje ślepia i szatańskie siły skierował na atrapę Polski - więc kiedy w atrapie Polski tubylcy zostaną już bez reszty przerobieni na szatańskie odchody - wtedy na takie odchody zaczną być przerabiani Czesi.
  Wniosek?
  Czesi nie mogą stanowić jakiegoś kontrastu dla Europy, która zostanie przerobiona na szatańskie odchody - bo niby komu byłby potrzebny ten kontrast i po co?
 • Parę uwag na temat artykułu i Czechów
  Mało kto wie kto wyzwolił Pragę, zresztą w tym artykule tę to zostało jakby pominięte. Otóż Pragę wyzwolili Rosjanie, ale Rosjanie niesowieccy to znaczy z armii Własowa ... zachowali się jakby inaczej niż nasi aktualnie przyjaciele to znaczy Ukraińcy dla których wybuch Powstania Warszawskiego był okazją do mordów i rabunku. W uznaniu ukraińskich zasług w tłumieniu PW formacje ukraińskie w tym uczestniczące zostały uznane przez gen. Andersa ze Polaków i przyjęte z honorami należnymi zwycięzcom na "demokratycznym" zachodzie natomiast Rosjan z armii Własowa, faktycznych wyzwolicieli Pragi alianci wydali Stalinowi na powieszenie.
  Proces powojennego wysiedlania Niemców odbył się w taki sposób, że kraj ten zaliczyć można do nielicznego grona państw, które zabiły więcej Niemców, niż Niemcy ich obywateli - w zasadzie poprzez ten fakt Czechosłowacja dołączyła już w 1945 roku do przodujących demokracji świata.
  Czechów ominął powojenny terror Smierszu i stalinizm u nich potoczył się dużo mniej tragicznymi drogami niż w Polsce. Być może dlatego u nich nie wychował się Bolek i ta cała jego horda chciwych zydów. W sumie tylko pozazdrościć Czechom, że nie pozwolili żydostwu ukraść i zniszczyć swojej gospodarki ...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:39:25
  A jak jest ze sprowadzaniem robotników sezonowych w tym kraju (Czechy)?
 • @Oscar 09:27:15
  " Tam pracuje się nad dobrobytem Narodu a nie nad propagandą..."

  Ja osobiście poza podziwem dla pragmatyzmu Czechów wysoko cenię ich "delikatne" i pozbawione rozgłosu rozwiązanie problemu Niemców sudeckich. Niemcy nie domagają się zapłaty za swoje majątki, a zostali przecież wysiedleni. Poza tym, sami Czesi nie rozgłaszają całej sprawy na sposób michalkiewiczowski, dlatego krzywda Niemców sudeckich pozostała niezauważona - Niemcy odeszli "bez prawa powrotu, bez odszkodowania, bez restytucji, bez wymówek".
 • @Drab61 15:14:28
  "Mało kto wie kto wyzwolił Pragę, zresztą w tym artykule tę to zostało jakby pominięte."/Drab61/

  Może nie tyle pominięte, co ujęte w jednym krótkim zdaniu:
  "Dzięki natarciu posuwającej się naprzód Armii Czerwonej, Czesi usunęli ponad trzy miliony Niemców z Sudetów i z samej Pragi w latach 1945–48."
 • @AgnieszkaS 21:49:42
  jest tam też zdanie "Czeskie powstanie przeciwko niemieckim okupantom - którzy bez żadnego oporu wkroczyli do Pragi w marcu 1939 roku - rozpoczęło się 5 maja 1945 roku, prawie tydzień po tym, jak Hitler popełnił samobójstwo w berlińskim bunkrze." - ani słowa o tym że powstanie wybuchło tylko w Pradze i że gdyby nie "Własowcy" to SS zakończyło by to powstanie już 6 maja. Przemilczanie prawdy to też kłamstwo.
  A tak na marginesie - od dawna się zastanawiam dlaczego w powstańczej Warszawie ukraińscy bandyci z formacji Kamynskiego i Dirlewangera nazywani byli "własowcami" - kto i w jakim celu rozpuszczał takie pogłoski i forsował takie nazewnictwo ? Czyżby już wtedy ktoś fałszował historię ? Może ktoś zna odpowiedź ? - chociaż najbardziej prawdopodobne jest że to nazewnictwo wprowadzono dopiero po wojnie i przeniknęło ono do relacji dotyczących wcześniejszych wydarzeń na zasadzie tzw. "prawdy obiegowej"
 • @Drab61 22:28:23
  "Przemilczanie prawdy to też kłamstwo."

  Tego rodzaju bezpodstawne stwierdzenie w przypadku tego eseju wskazuje na bardzo nieobiektywną ocenę. Gdyby Srdja Trifkovic pisał o czasach wojny i okupacji można byłoby zrobić ten zarzut, ale tematem jest współczesność, lub współczesny dobrobyt Republiki Czeskiej, a wojna wspomniana jest tylko jako tło.
 • @Drab61 22:28:23
  "A tak na marginesie - od dawna się zastanawiam dlaczego w powstańczej Warszawie ukraińscy bandyci z formacji Kamynskiego i Dirlewangera nazywani byli "własowcami"..."

  Nie wiem. Zacytuje informacje z Wikipedii:

  Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (niem. Russische Befreiungsarmee, ros. Русская освободительная армия, Russkaja oswoboditielnaja armija, POA, ROA) – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona głównie z Rosjan w czasie drugiej wojny światowej. Jej żołnierzy nazywano potocznie własowcami od jej dowódcy – generała Andrieja Własowa.

  Ocenia się, że naszywki ROA mogło nosić nawet 800 tys. Rosjan i przedstawicieli innych narodowości (głównie Kozaków, ale też Ukraińców, czy przedstawicieli narodów Azji Środkowej) w służbie armii niemieckiej. OKH wprowadziło również stopnie wojskowe ROA.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjska_Armia_Wyzwoleńcza
 • @Drab61 15:14:28
  -----------
  Czechów ominął powojenny terror Smierszu i stalinizm u nich potoczył się dużo mniej tragicznymi drogami niż w Polsce.
  -----------
  II WŚ - to też ustawka - która nie miała na celu mordowania Czechosłowacji w odróżnieniu od mordowania Polski. Utalentowany Patton doszedł ze swoim wojskiem do Pilzna i pierwszy od Koniewa - wyzwoliłby Pragę - gdyby nie wcześniejsze uzgodnienia najgrubszych Sruli w tamtym czasie. Patton musiał się potem z żalem - wycofać.
 • @AgnieszkaS 00:46:52
  Wikipedia to szmatławiec, taka globalna gadzinówka, prawdy jest tam tyle co w naukach Papieża Franciszka.
 • @demonkracja 09:34:16
  Legendarny Generał USA George S. Patton uświadomił sobie pod koniec wojny, że Stany Zjednoczone walczyły z niewłaściwym krajem.

  Patton uważał, że USA powinny opowiedzieć się po stronie Niemiec, by zniszczyć żydowskich bolszewików / komunistyczne ZSRR. Informacje te pochodzą z zapisów w dzienniku Pattona, listów, które napisał do żony, oraz uwag, które kierował do oficerów i personelu wojskowego.

  II Wojna Światowa była niezwykle złożona. Jednak w ostatecznym rozrachunku była zasadniczo wojną między dwiema konkurującymi ideologiami: nacjonalizmem vs. żydowskim internacjonalizmem / globalizmem. Adolf Hitler i jego sojusznicy walczyli o zachowanie koncepcji nacjonalizmu, nie tylko dla Niemców, ale dla wszystkich narodów na całym świecie. Nacjonalizm oznacza po prostu suwerenność narodu etnicznego i prawo takich narodów / nacjonalistów - w obrębie własnego kraju otoczonego granicami - do samostanowienia. Co oznacza samostanowienie? Samostanowienie oznacza prawo takiego narodu etnicznego do określania własnych celów: politycznych, społecznych, gospodarczych oraz kulturowych w celu zachowania swojej unikalnej kultury i dziedzictwa. Dotyczy to wszystkich narodów etnicznych: Nigeryjczyków, Niemców, Szwedów, Wietnamczyków, Meksykanów, Tybetańczyków itp.

  Po drugiej stronie w wojnie był internacjonalizm żydowski (bolszewicki) (dziś nazywamy to po prostu „globalizmem”). W latach dwudziestych, trzydziestych i oczywiście podczas II Wojny Światowej potężni żydowscy internacjonaliści gorliwie popierali żydowski światopogląd ostatecznie eliminujący wszystkie narody… z wyjątkiem ich żydowskiej ojczyzny… (która miała stać się później - po II wojnie światowej - Izraelem w 1948 r.) . Dziś widzimy, że nic się nie zmieniło; żydowski internacjonalizm / globalizm nadal dąży do stopniowego „łączenia” wszystkich narodów świata (szczególnie w świecie zachodnim) w jeden system z globalnym rządem, prawem, kulturą, bankiem, walutą itp.

  Żydowski globalizm (tj. osłabianie i ostateczna eliminacja wszystkich narodów) jest dokładnym przeciwieństwem nacjonalizmu (tj. świata złożonego z narodów… a konkretnie narodów jednorodnych etnicznie i otoczonych granicami). Siły alianckie II wojny światowej (dowodzone przez Roosevelta, Churchilla, Stalina i in.) były narzędziami międzynarodowego żydostwa, a zatem de facto walczyły o światopogląd żydowskiego globalizmu. Po tym, jak (prowadzeni przez żydów) sojusznicy wygrali wojnę w 1945 r., międzynarodowe siły żydowskie mogły już wtedy swobodnie wyznaczać „sferę wpływów” w świecie zachodnim (i jak dziś widzimy, coraz bardziej w pozostałej części świata).

  Zamiennie, gdyby Hitler wygrał II wojnę światową, a następnie wyznaczył nacjonalistyczną „sferę wpływów” nad większą częścią świata zachodniego, dziś mielibyśmy bardziej sprawiedliwy, przyjazny, pomyślny i moralny świat zachodni. Reszta świata skorzystałaby w podobny sposób, gdyby Niemcy odnieśli zwycięstwo, ponieważ wpływy niemieckie z pewnością rozprzestrzeniłyby się gdzie indziej (idee, takie jak antylichwiarska bankowość i silna kultura rodzinna, prawdopodobnie rozprzestrzeniłyby się na całym świecie).
 • 4*! Dałbym z +...
  Pragmatyzm Czechów jest cechą nabytą.
  Poprzez doświadczenia z historii Czesi wyleczyli się z heroizmu.
  A tak naprawdę rozpieprzyli swoją szansę na wielkość.
  To było wielkie i ludne królestwo, wojownicze.
  Jak raz przyjechali do Nas w odwiedziny do rodziny, to odwalili taką grabież, że jest porównywalna do szwedzkiego potopu i tej niemieckiej- nazistowskiej. Nawet groby plądrowali.
  Czechy, to było państwo, które panowało nad Śląskiem dłużej, niż każde inne. Panowali nad Łużycami i Miśnią. Ich władcy aspirowali do korony polskiej, węgierskiej, niemieckiej.
  A następnie rozpętali Czesi dwie zawieruchy wojenne, które sprowadziły ten wielki naród, do poziomu małego państewka zależnego. Tak zależnego, że kogo było stać, to uciekł. Oni także mieli swoją Wielką Emigrację.

  Nawet Polacy nie są tak głupi, żeby utracić w jakiejś wojnie połowę swojego narodu. A Czesi zrobili to dwukrotnie. I co z tego, że zawsze mieli jakieś szczątki własnej państwowości, jak i tak mieli swoje własne rozbiory- utracili Łużyce, Śląsk, Słowację.
  A Sudety faktycznie odzyskali dzięki Stalinowi, tak jak Polska ziemie odzyskane.

  Czesi, inaczej niż Polacy, zaprzepaścili już dawno swoją szansę na wielkość.
  Nic więc dziwnego, że siedzą cicho jak myszy pod miotłą, gdy teraz Historia się wokół nich przetacza.

  I żeby nie było niezrozumienia.
  Bardzo szanuję naszych braci Czechów, a jedną Czeszkę to nawet ubóstwiam (Helenę Vondráčkovą- ha,ha).
  Są bardzo zaradni, oszczędni i pracowici. Ten mit, że wszystko co niemieckie jest perfekcyjne, powstał z podpatrywania Czechów.
  Od wieków ten obszar jest jednym z najbardziej rozwiniętych przemysłowo krajów w Europie. Aż dziw bierze, że po dwóch hekatombach jakie sobie urządzili na przestrzeni kilku wieków, pomimo utraty Łużyc i Śląska, Czechy w XIX w. wciąż były najlepiej ekonomicznie rozwiniętym krajem monarchii Habsburgów.
  Zostali sprzedani Stalinowi tak jak Polska, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Mołdawia, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja i część Niemiec (NRD).

  A dziś wśród Czechów podnoszą się głosy, że te lata pod sowieckim butem uwsteczniły postęp techniczny i ekonomiczny, ale za to umocniły naród wewnętrznie, spoiły go i uświadomiły, że jeśli chce istnieć jako odrębny byt, to musi się wciąż starać, utrzymywać na powierzchni. A wokół bagno.

  Ktoś wyżej napisał, że Czesi nie emigrują. Kto chciałby wyjeżdżać z takiego pięknego miejsca. Przecież tam, żeby zatrzymać młodych, zdolnych z otwartymi umysłami, inne otwarte umysły dopuściły nawet do legalizacji nie tylko marihuany. Co ciekawe- nie handlu, a upraw i posiadania. Tam młodzi ludzie nie muszą się obawiać, że za posiadanie zioła, będą mieć problemy z prawem. Tam nie ma aż takiego problemu z dopalaczami. Tam jest bezpiecznie na ulicach, mimo że to coraz bardziej odwiedzany turystycznie kraj, a Czesi są w czołówce rankingów ilości spożywanego alkoholu.

  Dwie religijne wojny jakie Czesi rozpętali i które przegrali, wyleczyło Czechów z okowów opium dla mas. To najbardziej laicki i ateistyczny kraj w Europie, choć kościoły wcale pustkami nie świecą. Paradoks?
  Nie, to Czechy. Tam wszystko na opak. Czym innym Czesi mogą się wyróżnić?!

  Faktycznie, możemy podziwiać obecny pragmatyzm naszych południowych sąsiadów, nie mamy się jednak co nawet porównywać. Już nie ta skala.
  Za to podziwiają Czechów inni. Żeby tylko Ci pragmatyczni Czesi z tego podziwu jeszcze coś wyciągnęli...

  P.S. Najserdeczniejsze życzenia dla adminów, wszystkich blogerów, komentatorów, czytelników z okazji święta przesilenia Słońca.

  Niech ciepło Naszej Gwiazdy rozgrzewa Wasze lica, lecz niech czyni to z umiarem.
  Niech Jej energia rozwija Wasze plony, lecz chroni je przed swym nadmiarem.
  I niech buduje Nasze siły witalne, byśmy stale moc mieli.

  Tego Wszystkim i sobie życzę.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @AgnieszkaS 10:25:34
  Dostałem wspaniały prezent pod choinkę.
  Gadającą wagę do ciała
  Wczoraj jeszcze potrafiła mi odczytać moją wagę w kilogramach lub funtach, a dziś już się zepsuła!

  Podczas próby ważenia wyskakuje błąd.
  „Proszę się ważyć pojedynczo!”

  8-)))))))))
 • @Husky 20:43:40
  Oniosłabym ją natychmiast do sklepu. Musisz dyskretnie poprosić o paragon osobę, która Ci prezent kupiła. Może zamień ją na coś innego.

  :)
 • @Husky 20:43:40
  spróbuj jutro zjeść trzy posiłki a nie jeden nieprzerwanie przez cały dzień, powinno pomóc.
 • @AgnieszkaS 21:26:54
  Prawidłowy sposób ważenia sie po świętach

  https://pbs.twimg.com/media/EMo9TzgX0AAMt23?format=jpg&name=small
 • @Husky 09:06:22
  Do ważenia potrzebna jest niezawodna waga. Mój dziadek miał podobną:
  https://sprzedajemy.pl/waga-gospodarska-i-odwazniki-zelow-2-e30984-nr60245488
 • @AgnieszkaS 09:40:28
  Nie mam juz siły na jedzenie
  8-))))
  Pozdrawiam
 • @Drab61 13:28:10
  -------------
  "Legendarny Generał USA George S. Patton uświadomił sobie pod koniec wojny, że Stany Zjednoczone walczyły z niewłaściwym krajem."
  -------------
  Tak uświadomił sobie - jednak dalej nie wiedział, że Hitlerem, Rosją i jego ojczyzną wywijali ci sami - za co przypłacił życiem.
 • W Kanadzie wycieli z "Kevina" scene z Donaldem Trumpem. Jak Stalin Trockiego ze zdjecia.
  Czemu to mnie nie dziwi?


  https://fl24.net/wp-content/uploads/2019/12/BeFunky-collage-99-696x497.jpg

  https://fl24.net/2019/12/26/il-braque-une-banque-et-distribue-les-billets-aux-passants-en-criant-joyeux-noel/
 • Z większością tez się zgadzam
  choć na treść artykułu pada cień typowego amerykańskiego spojrzenia pełnego uproszczeń. Praga nie ma nieco ponad miliona mieszkańców i gratuluję bycia Amerykaninem i twierdzenia, że w Czechach poza Pragą nic szczególnie nie zachwyca.
 • @Miksa 20:12:53
  Autor tego eseju, Srdja Trifkovic, jest Serbem.
 • @AgnieszkaS 03:57:58
  Czechy. Prezydent Milosz Zeman o reakcji Rosji: Absolutna bezczelność

  Czeski prezydent Milosz Zeman rozważa, czy jechać do Moskwy na obchody 75-lecia zakończenia II wojny światowej. Chodzi o krytykę przez Rosjan ustanowienia w Czechach Dnia Pamięci Ofiar Inwazji 1968 roku

  Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał w grudniu nowelizację ustawy o świętach państwowych. Wprowadziła ona Dzień Pamięci Ofiar Inwazji 1968 roku i Późniejszej Okupacji Wojsk Układu Warszawskiego - podaje portal wnp.pl za PAP.

  Rosyjski MSZ stwierdził, że to decyzja "podyktowana bieżącą polityką, a Czechy "nie potrafią odwrócić kart historii". Zdaniem Moskwy ustanowienie tego dnia psuje stosunki czesko-rosyjskie.

  W rozmowie z czeskim portalem Parlamentni listy prezydent Zeman powiedział, że takie stanowisko Moskwy to "absolutna bezczelność". Dodał, że rozważa, czy powinien pojechać do Moskwy na uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia II wojny światowej.

  Jakiś czas temu przyjąłem zaproszenie od prezydenta Władimira Putina na obchody 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej, ale teraz zastanawiam się, że może tam w ogóle nie jechać albo - co jest bardziej prawdopodobne - pojechać i powiedzieć Rosjanom: a gdybyście tak odwrócili kartę historii i przestali przypominać o tej rocznicy?" - stwierdził Zeman.

  W sobotę doszło też do kolejnych protestów w Pradze pod pomnikiem radzieckiego marszałka Iwana Koniewa w 122. rocznicę jego urodzin. Brał on udział m.in. w inwazji na Czechosłowację w 1968 r. Zwolennicy likwidacji pomnika przynieśli transparent z napisem "Tu nie Rosja, dowodzimy sami". Rosyjska ambasada w Niemczech uznała to wydarzenie za wandalizm i wezwała do ukarania protestujących.

  https://wiadomosci.wp.pl/czechy-prezydent-milosz-zeman-o-reakcji-rosji-absolutna-bezczelnosc-6461705889302657a

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930