Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 1596 komentarzy

Akcja ratująca Irańczyków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niestety, Irańczycy powiedzieli, że w trakcie dryfowania przez ponad 19 dni kilka innych statków zatrzymało się, zaopatrzyło ich tylko w żywność i wodę, lecz odmówiło zabrania ich na pokład.

Pomimo ciągłego wzrostu napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem przedstawiciele Marynarki Wojennej twierdzą, że niedawna akcja ratunkowa na Bliskim Wschodzie jest przykładem właściwego zachowania na pełnym morzu.

18 grudnia, płynący pod amerykańska banderą statek handlowy Maersk Kinloss uratował trzech zagrożonych marynarzy irańskich. Mający swoją siedzibę w Wirginii właściciel kontenerowca, Maersk Lines Limited, poinformował Centralne Dowództwo Marynarki Wojennej, że uratował mężczyzn, którzy byli pozostawieni własnemu losowi na morzu od tygodni, podaje komunikat Marynarki Wojennej.

„Ratunek”, czytamy w komunikacie, "jest przykładem profesjonalizmu marynarzy udzielających pomocy innym marynarzom znajdującym się w niebezpiecznej sytuacji na morzu, ich odpowiedzialności i poczuciu obowiązku, które traktujemy bardzo poważnie w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Mężczyźni zostali zauważeni na morzu w dużym plastikowym zbiorniku na wodę tuż przed 18:30 czasu lokalnego, około 80 mil od wybrzeży Omanu, powiedział Christopher Murray, kapitan statku, w oświadczeniu przekazanym dla Military.com.

Mężczyźni byli w „śmiertelnej rozpaczy,” powiedział Ed Hanley, wiceprezydent d/s morskich standardów w Maersk Line, Limited. Jedyną troską załogi było oferowanie im pomocy.

„Udzielanie pomocy w celu ratowania życia, jeśli to możliwe, jest nie tylko międzynarodowym prawem, morskim obyczajem ale też właściwym zachowaniem” - stwierdził Hanley.

„Niestety, Irańczycy powiedzieli, że w trakcie dryfowania przez ponad 19 dni kilka innych statków zatrzymało się, zaopatrzyło ich tylko w żywność i wodę, lecz odmówiło zabrania ich na pokład. Czy było to podyktowane uniknięciem kosztów związanych z opóźnieniem, czy też z innych powodów, chyba nigdy się nie dowiemy", powiedział Christopher Murray. Kontenerowiec Maersk Kinloss wykonał „obrót  człowiek za burtą Williamsona"* aby dotrzeć do mężczyzn w zbiorniku na wodę, ale nie trafił do celu przy pierwszym podpłynięciu, ponieważ trudno było ocenić dystans w ciemnościach, wspomniał Murray.

Załoga słyszała krzyki mężczyzn wymachujących irańską flagą i dających sygnały latarką. Murray powiedział, że latarka miała decydujące znaczenie w ponownym ustaleniu ich położenia.

Amerykanie byli w stanie usytuować się około 15 stóp od zbiornika i dwóch Irańczyków wdrapało się na pokład kontenerowca. Następnie plastikowy zbiornik wywrócił się do góry dnem i trzeci mężczyzna wpadł do wody. Załodze udało się spuścić mu drabinę, kiedy kurczowo uczepił się koła ratunkowego.

Będąc już na pokładzie, mężczyźni zostali przeniesieni do pomieszczenia, w którym dostali wodę, jedzenie i ubranie. Murray powiedział, że w ciągu kilku godzin statek przybył do Salali w Omanie, gdzie omańska straż  i policja królewska przejęły kuratelę nad mężczyznami.

Murray dodał, że Maersk Kinloss praktykował "obrót człowiek za burtą Williamsona" dzień wcześniej w ramach comiesięcznej rutyny. Dlatego incydent okazał się tylko zwyczajnym wydarzeniem.

Hanley poinformował, że Maersk Kinloss jest włączony do Programu  Bezpieczeństwa Morskiego. Program ten obejmuje prywatne statki działające w handlu międzynarodowym, które są dostępne dla wojska podczas wojny lub krytycznych sytuacji w kraju.

Załogę statku stanowią obywatele amerykańscy.  Maersk Kinloss został zbudowany w 2008 roku, może udźwignąć 85 000 ton i jest napędzany silnikiem o mocy 75 000 koni mechanicznych, który pozwala na prędkość 24 węzłów. To sprawia, że jest to jeden z największych statków w rejestrze USA.

 

Autor: Gina Harkins dla Military.com

https://www.military.com/daily-news/2019/12/28/navy-touts-us-merchant-ships-rescue-iranians-after-others-left-them-adrift.html

Tłumaczenie: AgnieszkaS

  

 

Obecne położenie kontenerowca Maersk Kinloss:

https://www.marinevesseltraffic.com/vessels/MAERSK-KINLOSS/CURRENT-POSITION/9333022/338241000

 

*„Obrót człowiek za burtą Williamsona" (Williamson turn)

https://en.wikipedia.org/wiki/Man_overboard_rescue_turn 

KOMENTARZE

 • "Ciekawostka " z Syrii
  Bójka amerykańskich i rosyjskich żołnierzy w Syrii?

  https://www.defence24.pl/cache/img/840_472_matched__q34agk_th.jpg

  Według „The Jerusalem Post” bezpośrednie spotkanie działających w północnowschodniej Syrii rosyjskich i amerykańskich żołnierzy zakończyło się bójką na pięści. Nie użyto broni palnej, a bijące się osoby udało się rozdzielić.

  Już od kilku tygodni specjaliści ostrzegali, że działanie na tym samym terenie w Syrii rosyjskich i jednocześnie amerykańskich pododdziałów może doprowadzić do bezpośredniego starcia. Sytuacja była niebezpieczna tym bardziej, że Rosjanie są sojusznikami wojsk rządowych i prezydenta Baszszara al Assada natomiast Amerykanie wspierali bojowników antyrządowych.

  Do bezpośredniego starcia doszło jednak dopiero 25 grudnia 2019 r. w miejscowości Tall Tamr w północnowschodniej Syrii. Co ciekawe nie powiadomili o tym: ani Amerykanie, ani Rosjanie, ale Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka SOHR (Syrian Observatory for Human Rights).

  https://www.defence24.pl/bojka-amerykanskich-i-rosyjskich-zolnierzy-w-syrii
 • @Husky 11:49:04
  Teraz powinien powstać film na kanwie tych wydarzeń.Rolę Kapitana tego okrętu powinien odgrywać jakiś murzyn, a 1 oficera najlepiej Żydziak. A fabuła? Prosta jak drut. Wyciągają tych trzech irańczyków, którzy oczywiście nienawidzą USA i nie kochają,, demokracji,, więc nasz dzielny kapitan i 1szy oficer cierpliwie ich edukują i głaszcze po główkach. Jeszcze jedna rola powinna przypadać Polakowi który jest katolem i rasistą . Dochodzi do dramatycznych wydarzeń ze,, złym,, Polakiem, ale żydowski 1 oficer ratuje sytuację i wszystko kończy się ...zwycięstwem praw człowieka.
 • @Husky 11:49:04
  Tak się powinno wojny prowadzić.
  A kto wygrał? Pedały z juesej czy nasi?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:58:02
  Jakiś czas temu wygrali (faktycznie) nasi.Ciekawe co się teraz z nimi dzieje ?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:58:02
  Zadzwonie do prezydenta Trumpa i zapytam
 • @Husky 12:21:31
  Tylko szybko dzwoń bo zaraz twoi ziomale mogą go wykopać z Łajt Haus :))

  A ty to właściwie z jakiego skrzydła Chazarów jesteś? Z wyznawców syjonu czy może raczej Bund?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:29:08
  Dokladnie z tego samego "szczepu" co i Ty
 • @zbig71 11:53:01
  Nie satyskacjonuje pana samo pałowanie? Musi pan jeszcze wpisywać komentarze, które w przykry sposób uzewnętrzniają nadmiar toksyn w organizmie.
 • @AgnieszkaS 19:23:21
  Przepraszam za komentarz nie odnoszący się do tematu notki.Ale jak widzisz jeden komentarz i moi fani pojawiają się tu hurtowo z zyczeniami
  8-)))))
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:58:02
  "A kto wygrał? Pedały z juesej czy nasi?"

  Oni nie byli nasi ale z całą pewnością Twoi.
 • @Husky 19:33:38
  Tak, zauważyłam, że nie pozwalasz umknąć pewnym osobom z Twojego pola magnetycznego. To jest dar ale i przekleństwo.

  Pozdrawiam.
 • @AgnieszkaS 19:43:55
  A tak a propos życzeń
  Dostałem dziś spóźnione i szczere życzenia.....

  https://redmik.pl/upload/d83014fd790e7596a37a8c9ab06d83b32031.jpg

  Agnieszko, komu byś w szczególności takie życzenia wysłała ?
 • @AgnieszkaS 19:23:21
  Ironia godna snajpera!
 • @AgnieszkaS 19:37:17
  Czyli co?
  Twoje żydki wygrały? Nie wierzę, wam jedynie dobrze wychodzi strzelanie do palestyńskich dzieci.
 • @AgnieszkaS 19:43:55
  Ale ja lubię ich czasem sponiewierać.....słownie oczywiście
  8-))))))
 • @1abezmetki 19:54:18
  A miała być subtelna w swojej formie. Muszę się poprawić.
  Pozdrawiam.
 • @Husky 19:51:15
  Uważam,że komornik sądowy powinien darować sobie świąteczne niuanse, bo tylko negatywnie oddziałowuje na stan ludzkich nerwów.
  Mam listę osób, do których ten liścik bym wysłała, przed świętami lub kilka dni po świętach. Pozostaną jednak w prywatnym sejfie moich myśli.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:56:59
  "Twoje żydki wygrały?"

  Nie wiem czyje. Może te rosyjskie żydki wygrały. Jest ich dużo w Izraelu.
 • Premier: Władimir Putin w pełni świadomie kłamie na temat Polski
  "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki

  https://i.iplsc.com/mateusz-morawiecki/0009PRMWG0L2JGRH-C122-F4.jpg

  "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej" - czytamy w niedzielnym oświadczeniu szefa polskiego rządu.

  Mateusz Morawiecki zauważył, że w ostatnich tygodniach Rosja poniosła kilka istotnych porażek. Wskazał, że "niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu".

  "Rozmowy w tzw. formacie normandzkim nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń - tym razem amerykańskich - które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2" - napisał. Premier przypomniał, że rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu.

  "Słowa Prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów. Rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - i że w Polsce nie ma pomników Hitlera ani Stalina. Takie pomniki były na naszej ziemi wyłącznie wtedy, gdy stawiali je agresorzy i zbrodniarze - III Rzesza hitlerowska i Rosja sowiecka" - oświadczył premier.

  "Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę" - dodał Mateusz Morawiecki.


  https://pbs.twimg.com/media/EM98uJ0WsAA0HQU?format=jpg&name=360x360
 • @AgnieszkaS 20:19:31
  Co za różnica? Żydek to żydek.
 • @Husky 20:39:43
  Coś długo mu zeszło pisanie tego oświadczenia. DługoPiS mu się popsuł czy czekał na instrukcję z telavivu?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:48:39
  No i zobacz
  Pryszcze z Konfederacji natychmiast zareagowały
  ...... radością na słowa Putina
  Taka prawda

  Jedno co Pan Premier powiedział ,że większego padalca kula ziemską jeszcze nie nosiła
  Kawał chama i prostaka, turańska dzicz wyrasta z tego konusa i obszymurka
  Amen
 • @Husky 20:39:43
  "Putin kłamie"

  Potwierdzam i dodaję, że rosyjski rewizjonizm historyczny nagle nie wybuchł w ostatniej wypowiedzi Putina, a ma już dosyć długą historię, bo dziesięcioletnią.

  Cytuję mój komentarz, który umieściłam również pod notką Andrzeja Tokarskiego:

  O ile Jelcyn, któremu wszyscy wytykają pijaństwo i niekompetencję, przyjęchał do Polski przyjaźnie i z przeprosinami, to Putin już reprezentuje inny nurt, skrajnie nacjonalistyczny. Nic by w tym nie było złego, gdyby Rosja nie próbowała ulepszać własnego wizerunku kosztem Polski.

  W 2009 roku Ministerstwo Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej na swojej stronie internetowej umiesciło tekst, który na sposób niekorzystny dla Polski zmodyfikował spojrzenie na naszą historię.

  Rosjanie stwierdzili, że II Wojna wybuchła przez Polskę. Polska, w ich mniemaniu, miała mrzonki dotyczące własnej wielkości i z tego powodu oparła się Niemcom w 1939 roku, zamiast natychmiast spełnić niemieckie żądania, które w widzeniu Rosjan były najzupełniej rozsądne.

  https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/5445161/Russia-accuses-Poland-of-starting-Second-World-War.html
 • @Husky 21:09:32
  Ulżyło ci?
  Kiedy widziałeś tę "radość" Konfederacji?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:49:20
  Znasz choc jedna oficjalna wypowiedz pryszczy tej "sprawie"
  Co na to Bosak,Winnicki,Korwin?
 • @Husky 21:54:15 & Jarek Ruszkiewicz SL 21:49:20
  Bardzo proszę obydwu Panów o zaprzestanie trollowania pod tą notką.
 • @AgnieszkaS 21:58:33
  ok.
  Przepraszam
 • @AgnieszkaS 19:23:21
  Po pierwsze mój komentarz był pierwszy, tylko nie mogłem go opublikować. Dlatego wpis był po Huskym. Po drugie, amerykańce kochają takie bajki, jak to oni ratują świat. A po trzecie, w ramach osławionej wolności słowa składam tylko propozycję moim wpisem.
 • @AgnieszkaS 21:15:32
  Gdyby Polska olała anglosasko-masońską sitwę i poszła w (nie 39 tylko41) roku 3cią Rzeszą na wschód, oswabadzając tych biednych ludzi od żydobolszewizmu, to może(a raczej na pewno) bylibyśmy w znacznie lepszej sytuacji na dziś dzień.
 • @zbig71 22:20:05
  Uratowanie Irańczyków przez załogę amerykańskiego kontenerowca jest faktem. Jednak, jeśli komuś przeszkadza to w celowym kultywowaniu antyamerykańskich uprzedzeń, nie musi przecież notki czytać.
 • @zbig71 22:33:04
  "Gdyby Polska olała anglosasko-masońską sitwę i poszła w (nie 39 tylko41) roku 3cią Rzeszą..."

  Przykro mi, ale nie znajduję wspólnego języka z faszystami, ani też z polskimi obywatelami, którzy w chwilach krytycznych nie opowiadają się po stronie Ojczyzny.
 • @AgnieszkaS 22:56:17
  No i pięknie. Ja tylko podaję przepis na dalszy sukces tego sukcesu. Co jest w mojej propozycji antyamerykańskiego?
 • @AgnieszkaS 23:03:11
  Nawet nie śmiem domyślać się co pani rozumie przez słowo faszyzm.
  Rozumiem, że spalenie 2RP przez Brytyjczyków i Francuzów jest dla pani jak najbardziej ok. I nie są ważne dla pani Katynie, Wołynie, Sowieckie zesłania na Sybir, eksterminacja ludności polskiej i tragedia Powstania Warszawskiego? Bo dla mnie są bardzo ważne i nie chciałbym, aby nastąpiła powtórka tych wydarzeń. I jeszcze jedno, dla prawdziwych mężów stanu przede wszystkim liczy się EKONOMIA KRWI WŁASNEGO NARODU.!!!!
 • @zbig71 23:42:51
  "Rozumiem, że spalenie 2RP przez Brytyjczyków i Francuzów jest dla pani jak najbardziej ok..."/zbig71/

  Niemcy nie mieli nic wspólnego ze zniszczeniem Polski w czasie II Wojny Światowej - czy dobrze to zrozumiałam?

  Uprzejmie proszę o powstrzmanie się od umieszczania dalszych pseudo i nowo-historycznych wpisów ala Putin.
 • @marek500 i zbig71
  Proszę pisać na temat albo wcale. Mój blog nie jest polską wersją Hyde Park!
 • @AgnieszkaS 17:53:12
  Jak to dobrze, że nie ma pani bomby atomowej.
  Ufffff.......

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930