Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 1596 komentarzy

Zejście na bezdroża irańskiego wymiaru sprawiedliwości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Były sędzia, Gholamreza Mansouri, został znaleziony martwy 19 czerwca po upadku z okna hotelu Duke w Bukareszcie, przypuszczalnie zabierając ze sobą do grobu niebezpieczne informację dotyczące procesu wpływowego Akbara Tabari.

 

 

Iran jest wstrząśnięty od zeszłego tygodnia szokującą śmiercią zbiegłego sędziego, potęgującą znaczenie głośnego procesu o korupcję, podczas którego znaleźli się pod mikroskopem urzędnicy najwyższego szczebla Republiki Islamskiej. 

Były sędzia, Gholamreza Mansouri, został znaleziony martwy 19 czerwca po upadku z okna hotelu Duke w Bukareszcie, przypuszczalnie zabierając ze sobą do grobu niebezpieczne informację dotyczące procesu wpływowego Akbara Tabari. Tabari, były zastępca d/s administracyjnych w irańskim Ministerstwie Sprawiedliwości, został oskarżony wraz z 21 współpracownikami o utworzenie „grupy przestępczej” w obrębie własnego biura. Prokuratorzy twierdzą, że Akbar Tabari utrudniał postępowania sądowe i otrzymywał ogromne łapówki w postaci ziemi, willi i luksusowych apartamentów. Tabari został również oskarżony o skryte aranżowanie spraw sądowych i procedur prawnych.

Czterech pozwanych z grona zamieszanych w tę sprawę znajdowało się za granicą. Zostali oni wezwani przez sąd i prawnie zobowiązani do stawienia się na rozprawie. Jednak Mansouri nigdy już nie będzie zeznawał.

Duchownego i byłego sędziego Sądu Kultury i Mediów w Teheranie znaleziono w sobotę martwego w stolicy Rumunii. Uciekł z Iranu w lipcu ubiegłego roku i Republika Islamska domagała się jego ekstradycji. Jego śmierć wywołała zaciekłą debatę w irańskich mediach społecznościowych na temat informacji, które sędzia mógł zabrać do grobu.

Mansouri został oskarżony o wzięcie 500 000 EUR (562 300 USD) jako łapówki od Akbara Tabari. Oskarżono go również o łamanie praw człowieka, w tym wydanie szeregu surowych wyroków na dziennikarzy i działaczy politycznych w latach 2000-nych i 2010-tych. Shargh, najbardziej opowiadająca się za reformami gazeta w Iranie, została tymczasowo zakazana przez Mansouri w październiku 2012 roku. Reporterzy bez Granic, grupa opowiadająca się za wolnością prasy, wniosła własny pozew przeciwko Mansouri ze względu na jego rolę w aresztowaniu dziennikarzy i łamaniu wolności słowa. Organizacja miała zamiar postawić sędziego przed sądem w Europie z uwagi na naruszenia praw człowieka.

8 czerwca Mansouri opublikował wideo z miejsca, którym, jak twierdził, były Niemcy, przysięgając wierność Republice Islamskiej, twierdząc, że pojawi się w ambasadzie Iranu w Berlinie i czyniąc przygotowania do powrotu do Iranu „w ciągu następnego dnia”, aby być obecnym na rozprawie. Powiedział, że wierzy w irańskie sądownictwo i że był „żołnierzem Najwyższego Przywódcy”, a jego przylot do Iranu się opóźnił tylko ze względu na pandemię koronawirusa, która uziemiła loty międzynarodowe.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło jakoby wydało wizę dla Mansouri i oświadczyło, że nie posiada informacji na temat jego miejscu pobytu. Ale irański duchowny był także właścicielem posiadłości w Turcji.

 Mansouri nigdy nie umówił się na wizytę z ambasadą Iranu w Berlinie. Według irańskiego wymiaru sprawiedliwości, w dniu 13 czerwca Interpol zlokalizował Mansouri w Rumunii, nie mniej, zbiegły sędzia nigdy nie został aresztowany. Tydzień później znaleziono go martwego. 

Podejrzana śmierć Mansouri wznowiła zainteresowanie mężczyzną w centrum procesu, Akbarem Tabari. Tabari był zastępcą szefa sądownictwa w Iranie w latach 2009-2019 pod kierownictwem ajatollaha Sadeqa Amoli-Larijaniego, byłego prezesa sądu najwyższego Iranu, którego w marcu zeszłego roku zastąpił ekstremalny w poglądach duchowny Ebrahim Raisi. Tabari, który pełnił rolę w dwóch poprzednich umiarkowanych administracjach, został zwolniony ze stanowiska zaledwie siedem dni po rozpoczęciu kadencji przez Ebrahima Raisi.

 Najwyższy przywódca Ajatollah Ali Chamenei wyznaczył Raisi na prezesa sądu najwyższego dwa lata po jego nieudanym wyścigu o fotel prezydencki z urzędującym prezydentem Hassanem Rouhanim. Protegowany Chameneiniego - który pierwotnie nadzorował irańską Astan Quds Razavi, jedną z najbogatszych i nie płacących podatków, organizacji charytatywnych w świecie muzułmańskim - miał teraz walczyć z korupcją. 

Od momentu objęcia urzędu Raisi wszczął szereg dochodzeń w sprawach skandali, w które zamieszani byli pracownicy sądownictwa i członkowie parlamentu. W maju ogłoszono, że dwóch byłych posłów, Fereydoun Ahmadi i Mohammad Azizi, zostało skazanych na 61 miesięcy więzienia pod zarzutem „spowodowania wstrząsu na rynku samochodowym w kraju”. Według prokuratora wartość wziętych łapówek przekracza 2000 miliardów rialów, co stanowi 11 milionów dolarów w państwie objętym sankcjami USA. W czasie postępowania sądowego wyszło na jaw, że dyplom Tabari, przedłożony jako część jego kwalifikacji w sądownictwie, wyglądał na sfałszowany.

Na drugiej rozprawie sądowej, kiedy poproszono go aby się wytłumaczył, Tabari przypisał swoje bogactwa „przyjaciołom”, od których pochodziło 8000 miliardów rialów (45 milionów dolarów), a gdyby poprosił, są nawet gotowi zarejestrować „całą dzielnicę Lavasan i tamtejsze fabryki,” na jego imię. Lavasan jest zamożną dzielnicą w prowincji Teheran, posiadającą prawie 30000 populację, znaną ze swoich luksusowych apartamentów i dobrze usytuowanych mieszkańców. „To się nazywa przyjaźń. Jeśli nie macie takich przyjaciół, to nie jest mój problem ”- powiedział sądowi. 

Lokalna prasa i użytkownicy mediów społecznościowych zinterpretowali uwagi Tabari jako pogardę dla sądu, twierdząc, że odpowiadał na zarzuty przekupstwa chwaląc się swoimi hojnymi przyjaciółmi, którzy, w razie potrzeby, gotowi byli się za niego poświęcić. Według przedstawiciela prokuratora jego teczka z aktami liczy 16000 stron, które składają się na 96 tomów informacji, wymagających dziewięć miesięcy „pracy w dzień i w nocy” na skompletowanie. W czasie gdy Akbari jest sądzony w Iranie, innym wysoko postawionym urzędnikom, po defraudacji ogromnych sum pieniędzy, udało się zbiec za granicę. Zamieszkują głównie w Kanadzie i krajach UE, wzbudzając gniew irańskich aktywistów praw człowieka, którzy sądzą, iż państwa zachodnie na ślepo zapewniają skorumpowanym wyższym urzędnikom schronienie.

Mahmoud Reza Khavari, najwyższy rangą irański bankier, który był prezesem rady nadzorczej Banku Sepah w latach 2003–2005, później Banku Melli Iran, został następnie powiązany z najbardziej znaną w Iranie sprawą o defraudację 2,6 miliarda dolarów, którą próbowano rozwikłać w 2011r. To fiasko było wstrząsem dla urzędu byłego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada, po tym, kiedy afera wyciekła na zewnątrz. Jednym z naruszeń prawa Khavariego było wykorzystanie sfałszowanych dokumentów w celu uzyskania dostępu do kredytów z ośmiu irańskich banków na zakup przedsiębiorstw państwowych.

Po uzyskaniu obywatelstwa kanadyjskiego 2005r., Mahmoud Reza Khavari uciekł do Toronto w 2011r. i do tej pory tam przebywa. Iran przynaglał rząd Kanady do jego ekstradycji w celu odbycia kary 30 lat więzienia, ale kanadyjscy urzędnicy odmówili, powołując się przy tym na brak dwustronnej umowy o ekstradycji z Republiką Islamską. W lutym, 2013 roku, Interpol umieścił Khavari na czerwonej liście poszukiwanych. Jego nazwisko usunięto z listy w październiku 2016r.

Khavari i jego rodzina są właścicielami pięciu restauracji w Toronto. Posiadają także dom o wartości 660 000 USD, przy Hollywood Avenue w Północnym Jorku, który jest zarejestrowany na żonę Khavari.  7 października 2011 r. irański finansista i jego żona spłacili hipotekę za inny kupiony dom w Toronto w wysokości 3 milionów dolarów i przekazali go córce, Parandis Khavari, za 2 dolary.

W sierpniu 2019 r., lokalne media poinformowały, że 28-letni Salar Aghakhan, dyrektor Banku Centralnego Iranu, opuścił kraj i przybył do Wielkiej Brytanii po tym, jak zasłona tajemnicy, zakrywające jego przestępstwa finansowe, została podniesiona.Aghakhan był zaangażowany w przemyt obcych walut na dużą skalę, oszacowanych na 159 800 000 USD      i 20 500 000 EUR, a także płacenie łapówek na sumę 118 000 USD.

Wcześniej tamtego lata dziennik Hamshahri opublikował listę 34 słynnych bankierów, menedżerów przemysłu naftowego i petrochemicznego, magnatów biznesu i byłych urzędników państwowych, którzy zgromadzili pokaźne majątki, a następnie opuścili kraj. Sprawy sądowe są w toku na etapie oskarżenia. To, czy osoby te staną kiedyś przed wymiarem sprawiedliwości, zależy w dużej mierze od determinacji sądów, które, w opinii krytyków, pielęgnowały korupcję i nepotyzm wewnątrz własnej struktury. Jest to też kwestią możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności każdej osoby, niezależnie od jej strategicznej pozycji na scenie politycznej.

 

 

 

Na podstawie:Asia Times 

 

“Iran justice derailed by judge’s suspicious death”- Kourosh Ziabari

asiatimes.com/2020/06/iran-justice-derailed-by-judges-suspicious-death/

 

Fotografia:The Arab Weekly

Tłumaczenie: AgnieszkaS

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • a
  Wszyscy bankierzy to złodzieje, a Kanada miejscem ich przechowywania.

  Taki jest wniosek z tej notki. Tylko brak dostępu do wiedzy na ten temat tworzy aurę rzekomej uczciwości.
 • Trudno jest
  nie zerwać na tym świecie, wiadomego jabłka - o czym świadczy casus Ewy - ale przecież nie jest to - niemożliwe.
  Wniosek?
  Uważam, że Iranu jeszcze nie potraktowano podobnie jak potraktowano Irak, Syrię, Libię, etc. - tylko dlatego, że nie ma takiej potrzeby.
 • @demonkracja 08:50:18
  "Uważam, że Iranu jeszcze nie potraktowano podobnie jak potraktowano Irak, Syrię, Libię, etc. - tylko dlatego, że nie ma takiej potrzeby."

  Iran jest na to zbyt potężny.
 • Artykuł, który tu zaprezentowałam, specjalnie dla witryny Neon24
  Artykuł, który tu zaprezentowałam, specjalnie dla witryny Neon24, jest autorstwa sławnego irańskiego żurnalisty i pisarza, Kourosha Ziabari. Ziabari był wielokrotnie nagradzany za swoja pracę dziennikarską.

  http://kouroshziabari.com/
 • Złowrogi
  Iran, a w nim korupcja, złodziejstwo, zbrodnie.
  Nie to, co USA, państwo prawe i sprawiedliwe. No i szanujące prawa człowieków, to jasne jak słońce.
 • @zbig71 11:38:28
  Faktycznie. USA to kraj cudny. Z ponad 50 tysiącami bezdomnych żołnierzy. Mordujący niepokornych liderów. Mordujący cywili w róznych częściach świata.
  A swoją drogą, ten perski dziennikarz to takie cudowne dziecko naprawdę. Ma ze 30 lat a już na koncie nagrodę nawet od prezydenta Ahmadinedżada. Gra na kilku fortepianach
 • @Wican 12:23:45
  ,,Dobry kogut w jajku pieje,,. Takie jest nomen omen irańskie przysłowie.
 • @Pedant 10:18:21
  ----------
  "Iran jest na to zbyt potężny."
  ----------
  Nie sądzę - Iranem też wywijają tylko nie tak oficjalnie jak USA czy atrapą Polski. Przecież szacha im tam nie obalił nikt inny jak ten - co to nimi wywija - bo Iran zaczął się zbyt gwałtownie rozwijać - należało to zastopować ichnim, religijnym fundamentalizmem.
  Wniosek?
  Niby jakim cudem ten Iran miałby być taki potężny w tak czułym z punktu widzenia czarciego pomiotu - miejscu na globie. Cudów nie ma!
 • @demonkracja 13:30:44
  "Nie sądzę - Iranem też wywijają ... Wniosek? ... z punktu widzenia czarciego pomiotu"

  Czasem podejrzewam, że Pan jest botem co "wywija" kilkoma tymo samymi zwrotami, które mają być "wyjaśnieniem" wszystkich kwestii. Idź się Pan leczyć, bo jest to nudne jak flaki z olejem, albo niech programista zrobi coś ciekawszego.

  Innymi słowy, nie zdaje Pan testu Turinga.
 • @Pedant 13:38:02
  Po prostu kolega Demonkracja nie pisze po polsku o co mu chodzi. Zamiast leczyć się, niech napisze te same zdania, tylko po polsku.
 • @zbig71 13:45:29
  Czepiacie się. Pamiętasz chłopa jaga z prawica.net? To ta sama osoba.
 • @Wican 13:47:33
  Tak, pamiętam. Ja broń Boże się kolegi Demonkracja nie czepiam. Domyślam się, że ten czarci pomiot to Żydzi. A że kolega Pedant strasznie przewrażliwiony na punkcie polskiego antysemityzmusa, to chyba intuicyjnie wyczuwa u kolegi Demonkracji.....śmierdzące dmuchy.
 • @AgnieszkaS 10:20:36
  "Artykuł, który tu zaprezentowałam, specjalnie dla witryny Neon24,jest autorstwa sławnego irańskiego żurnalisty i pisarza, Kourosha Ziabari. Ziabari był wielokrotnie nagradzany za swoja pracę dziennikarską."

  To wspaniale, że polega Pani na tak wybitnych, wielokrotnie nagradzanych dziennikarzach.

  Polecam też, dla równowagi wiodący irański dziennik Kayhan. Na pewno jest Pani zwolenniczką wysłuchiwania także drugiej strony. Link poniżej:

  http://kayhan.ir/en
 • @zbig71 14:01:24
  "Domyślam się, że ten czarci pomiot to Żydzi."

  Może tak, może nie. Kolega demonkracja albo jest bardzo nieśmiały, albo stara się być oryginalny, albo nie ma żadnego pojęcia co się dzieje i chce stworzyć wrażenie wtajemniczonego w jakieś straszne mistyczne tajemnice, "wywijając" magicznymi zaklęciami.

  "A że kolega Pedant strasznie przewrażliwiony na punkcie polskiego antysemityzmusa, to chyba intuicyjnie wyczuwa u kolegi Demonkracji.....śmierdzące dmuchy."

  Dmuchy czuję, ale nie wiem z czego pochodzą, czy ze źle strawionych buraków, czy może nawet z czosnku. Co do antyto czy antysiamto to ja staram się wszystkich ludzi lubić i nie być żadnym anty, chociaż czasem jest to bardzo trudne :(
 • @Pedant 14:10:19
  " to ja staram się wszystkich ludzi lubić i nie być żadnym anty,"

  Oj tam, oj tam - mnie to Pan bardzo nie lubi, kiedyś nawet określał mnie Pan słowami uchodzącymi za obraźliwe.

  A ja lubię prawie wszystkich z wyjątkiem pedantów i podobnych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:12:51
  Uciekający z torbami pieniędzy z Iranu udają się do Kanady.
  Kanada odmawia ekstradycji tych osób, a one inwestują swoje pieniądze w Kraju Klonowego Liścia.

  Mnie jednak trochę zastanowiło, że już osoba w wieku 28 lat może być dyrektorem Banku Centralnego Iranu. To była błyskotliwa kariera, ta Salara Aghakhan, która również zakończyła się na wypchanych pieniędzmi walizkach, ale tym razem w Wielkiej Brytanii. Podejrzewam, że WB stosuje wobec Iranu sposoby podobne do kanadyjskich, tzn. odmawia ekstradycji.
 • @Pedant 14:02:47
  "Polecam też, dla równowagi wiodący irański dziennik Kayhan. Na pewno jest Pani zwolenniczką wysłuchiwania także drugiej strony. "/Pedant/

  Dziękuję. Jestem zwolenniczką widzenia wielu stron, nie tylko dwóch przeciwnych końców. Wydaje się Pan być niezadowolony z artykułu. Czyżby jakieś fakty się nie zgadzały? A może wolno tylko przedstawiać jedno widzenie globalnych problemów na tym forum, a sprawy "wstydliwe" powinny być zakryte zasłoną.

  Proszę jednak zrozumieć, że korupcja jest problem nie tylko w Iranie. Korupcja jest problemem świata od samego jego początku. Mimo wszystko wydawało mi się, że Iran serwujący ciężkie kary za tego rodzaju przewinienia lepiej daje sobie z nią radą. Jednak, dostrzegam teraz, że kraje Zachodu są tutaj czynnikiem demoralizującym. Napisałabym nawet, że celowo demoralizującym.
 • @zbig71 14:01:24
  Nie tylko żydzi. Równie dobrze masoni, iluminaci.
  Generalnie, słudzy Antychrysta
 • @demonkracja 08:50:18
  Uważam, że Iranu jeszcze nie potraktowano podobnie jak potraktowano Irak, Syrię, Libię, etc...

  Tutaj wcale nie chodzi o atakowanie Iranu.

  Być może w Polsce się o tym mało mówi, ale sprawa irańskiego sędziego, który wyskakuje z okna hotelu Duke w Bukareszcie, a jest jednym z głównych światków na sprawie tzw. "grupy przestępczej" utworzonej przez Akbara Tabari, jest szokiem nie tylko dla Iranu, ale i dla reszty świata.

  To jest jak scena z filmu z Jamesem Bondem. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta właśnie irańska "grupa przestępcza" sama niewygodnego świadka usunęła.
 • @Wican 12:23:45
  Krytykowanie USA, niezależnie od tematu dyskusji, staje się po jakimś czasie nudne.
 • @zbig71 11:38:28
  "Iran, a w nim korupcja, złodziejstwo, zbrodnie."

  Przykro mi, że ten wyidealizowany obrazek Iranu tak bardzo się zdewaluował, ale negatywna rola państw zachodnich nie jest tu bez znaczenia.
 • Informacja UPI
  Agencja Prasowa UPI podała, że również Rumunia nie ma podpisanej z Iranem umowy o ekstradycję. Być może dlatego poszukiwany przez Interpol sędzia Gholamreza Mansouri tam właśnie zamieszkał w Hotelu Duke. Trudno uwierzyć, że wypadł z okna przez przypadek.
 • @AgnieszkaS 15:59:52
  ------------
  "Tutaj wcale nie chodzi o atakowanie Iranu."
  ------------
  Chodzi o to, że ta korupcja w Iranie - to tez w jakimś stopniu skutek niecniej działalności - tzw. Zachodu.
 • @Pedant 13:38:02
  -----------
  "Czasem podejrzewam, że Pan jest botem co "wywija" kilkoma tymo samymi zwrotami, które mają być "wyjaśnieniem" wszystkich kwestii."
  -----------
  Panie Pedant - jestem otwarty na merytoryczna dyskusję - ale nie na trollowanie. Pańskie trollowanie pod moimi wpisami - świadczy tylko o Panu.
  Wniosek?
  Semantyka to podstawa porozumiewania się ludzi - więc używam takich określeń - których znaczenie nie powinno nikomu sprawiać trudności. Panu sprawiają - więc sam się Pan demaskujesz - mnie nic do tego. Nic!
 • @demonkracja 18:07:31
  "Semantyka to podstawa porozumiewania się ludzi - więc używam takich określeń - których znaczenie nie powinno nikomu sprawiać trudności. Panu sprawiają - więc sam się Pan demaskujesz - mnie nic do tego. Nic!"

  Powyższy ustęp wskazuje, że potrafi Pan formułować myśli jasno i precyzyjnie.

  Wniosek? Że gdy Pan umieszcza bełkotliwe i powtarzające się wpisy, Pana celem jest coś innego niż dyskusja. Co jest tym celem, mało mnie obchodzi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930