Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 1596 komentarzy

Prawdziwe „uprzywilejowanie białych”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Kosowska dziewczyna", obraz Uroša Predicia (1919r., olej). Jeden z symboli związanych z "mitem kosowskim" - posiada odniesienia w serbskiej kulturze jako bohaterka obrazów, rzeźb i literatury. /Wikipedia/

 

Lewica często mówi o tak zwanym uprzywilejowaniu białych. Bycie „białym” jest przywilejem, w tym jest przywilejem bycia biologicznym, duchowym i moralnym spadkobiercą najlepszej cywilizacji, jaką świat znał, od Starego Testamentu i Homera, poprzez Rzym i Konstantynopol, za pośrednictwem lewokierunkowego zwrotu Renesansu i herezji Oświecenia, do melancholijnego spełnienia ponurych przestróg Dostojewskiego i predykcji Spenglera -  a wszystko to pośród bezprecedensowego postępu w nauce i technologii.

 Jest także odpowiedzialnością. W tych okropnych czasach ta odpowiedzialność wiąże się z toczeniem walki dla szczytnej idei przeklinając los. Serbski męczennik, książę Lazar, poznał te przeciwności  mierząc się z hordą sułtana Murada w bitwie o Kosowo, 15 czerwca 1389 r. Jego wybór był nieuchronnie taki sam, jak te dokonane przez innych chrześcijańskich męczenników, w tym ostatniego rzymskiego cesarza Konstantyna XI, podczas upadku Konstantynopola w 1453 r. i obrońcy Famagusty, Marco Antonio Bragadin, w 1571 r.

Podczas następnych ciemnych wieków mahometańskiego panowania wiejscy bardowie odwoływali się do ostatniej linii obrony swojej kultury w epickim poemacie "Upadek Imperium Serbskiego:”

 „Monarcho Lazarze, ty Książę ze szlachetnego rodu,

 Co teraz wybierzesz za swoje królestwo?

 Powiedz, czy pragniesz królestwa niebieskiego,

 Czy wolisz ziemskie królestwo?

 Jeśliś teraz wybrał ziemskie królestwo,

 Niechaj rycerze przypaszą miecze i osiodłają konie,

 Zacisną popręgi i ruszają do bitwy.

 Będziesz szarżował na Turków i miażdżył ich armię!

 Ale jeśli wolisz królestwo niebieskie,

 Zbuduj sobie kościół ponad Kosowem(...)

 I wszystkim twoim wojom i dowodzącym

 Udzielisz sakramentów i wydasz rozkazy,

 Jako że armia twoja na pewno zginie,

 I ty również zginiesz wraz z twoją armią.

 Kiedy monarcha przeczytał święty list,

 Zastanawiał się on i rozważał w taki oto sposób:

 'Potężny Boże, jaki teraz będzie mój wybór!

 Czy mam wybrać królestwo niebieskie?

 Czy też mam wybrać ziemskie królestwo?

 A jeśli bym teraz wybrał ziemskie królestwo,

 Bacz, ziemskie królestwo jest przemijające,

 Ale królestwo Boże będzie trwało wiecznie'.”


Tak jak współcześni spadkobiercy Lazara[1], Konstantyna i Bragadyna, nie bagatelizujemy i nie powinniśmy bagatelizować przyklękających[2] Nancy Pelosi i Company udrapowanych w afrykańskie szmaty, albo że Mitt Romney i jemu podobni mówili lub robili to samo. Oni powinni być gotowi do walki i do męczeństwa, w przenośni i dosłownie.

My powinniśmy być dumni z komplementów przekazanych nam i naszemu dorobkowi przez godnych spadkobierców innej prawdziwej cywilizacji sprzed wieku. W czasie i po Restauracji Meiji, która odnowiła panowanie cesarza japońskiego w XIX wieku, Japończycy bez wahania przyznali, nie wyzbywając się przy tym swojego poczucia wyjątkowości i powściągliwej wyższości, że muzyka zachodnia wyrażała ich emocje znacznie lepiej niż jakakolwiek inna w ich własnej tradycji. Kiedy opuścił ziemię francuską, pisarz Nagai Kafu (1879–1959) rozmyślał o świetności francuskiej kultury:

"Bez względu na to, jak bardzo pragnąłem śpiewać zachodnie piosenki, wszystkie były bardzo trudne. Czy ja, urodzony w Japonii, nie miałem innego wyboru, jak śpiewać japońskie piosenki? Czy była jakaś japońska piosenka, która wyrażała moje obecne uczucia - podróżnika, który pogrążył się w miłości i sztuce we Francji, a teraz powracał na najdalszy kraniec Orientu, gdzie tylko śmierć nastąpi po monotonnym życiu? … Czułem się całkowicie opuszczony. Należałem do narodu, który nie posiadał muzyki mogącej wyrazić nabrzmiałe emocje i dręczący niepokój."

Kafu opisuje tutaj emocje prawie całkowicie nieznane większości postmodernistycznych białych z Zachodu,  nie wspominając o mieszkańcach centrów miast, nasiąkniętych rapem i hip-hopem. Włodzimierz Lenin, masowy morderca par excellence, pewnego razu wyjaśnił Maksimowi Gorkiemu, iż odmówił słuchania muzyki, ponieważ „ muzyka sprawia, że chce się mówić głupie, miłe rzeczy i głaskać głowy ludzi, którzy mogli stworzyć takie piękno, żyjąc w tym nikczemnym piekle." Lenin miał bratnią duszę w Ayatollahu Chomeinim, który wyraził podobną opinię w wywiadzie dla Oriany Fallaci: „Muzyka otępia umysł, ponieważ wiąże się z przyjemnością i ekstazą podobną do narkotyków. Mam na myśli pani muzykę. ”

My Uprzywilejowani wiemy dokładnie, co on miał na myśli. Parafrazując niezapomnianego Włocha: lepszy jeden dzień Mozarta niż sto lat Jay-Z; lepszy jeden dzień Miltona niż sto lat Mayi Angelou[3] i „intensyfikacji życia” jej rodzaju. Kiedy nucimy pod nosem Pieśni Schuberta, wykonując codzienne obowiązki, przypomnijmy sobie, że istnieje tylko jeden standard: rozumu, dowodów i obiektywizmu. Nie istnieją wielorakie samouprawomocniające się systemy postrzegania, odczuwania, myślenia i oceny, każdy powiązany z grupą zdefiniowaną pod względem rasowym, etnicznym, religijnym, czy seksualnym. To szkodliwe kulturowo-marksistowskie kłamstwo, nikczemne i zbrodnicze. Są trwałe zasady sprawiedliwości, wolności i piękna, które mają zastosowanie do wszystkich ludzi jako takich, czego Kafu był świadomy, tak jak to zrozumiał nie-biały bohater ostatniej linii obrony niedawno zmarłego, nieodżałowanego Jeana Raspail'a.[4]

Te standardy istnieją niezależnie od rasy, czy też pochodzenia etnicznego. My Uprzywilejowani odrzucamy ogłupiającą decyzję Joe Bidena, by „wybrać prawdę, a nie fakty”. To jest nie tylko idiotyczne; to jest ponure i złe. To stoi na równi ze stwierdzeniem, że „sprawiedliwość przerasta prawo”. Wiemy, że jest to dobrze znany szlak, który bez wątpienia prowadzi prosto do Robespierre'a, Stalina, Pol Pota, Tito. Oczywiście, możemy skończyć pod gilotyną Antify lub przed plutonem egzekucyjnym Południowego Centrum Prawa Ubóstwa (SPLC)[5], za powiedzenie prawdy o życiu i śmierci Męczennika z Minneapolis[6] lub za zdemaskowanie pokazu gabinetu osobliwości BLM, lub też roli George'a Sorosa w umożliwieniu tego wszystkiego.

Dla Uprzywilejowanych obydwie stanowią dulce et decorum[7], umrzeć w dobrej sprawie, a haniebnym i nie do zniesienia trwać w milczącej służbie wobec uczniów Mamona, Mahometa, Marksa lub M.L. Kinga. My Uprzywilejowani Biali wiemy dokładnie, co się dzieje, ale niestety brakuje nam spójnej strategii oporu. Kilka deklaracji zasad jest uporządkowanych. Niniejszym zapewniam:

 • Nie przyklękać: satanistyczny quasi-religijny gest, który poniża mnie i mój naród, niezależnie od obietnicy lepszego traktowania w obozie reedukacyjnym.
 • Nigdy nie akceptować, nawet milcząco, że przypadkowa mieszanka wzajemnie niepowiązanych rzesz w granicach Ameryki jest niczym innym jak przekleństwem, dokładnym przeciwieństwem tego, co czyni naród silnym.
 • Nigdy nie zaprzestawać walki z potwornym stwierdzeniem, iż nie powinniśmy czuć szczególnej więzi z żadnym konkretnym krajem, narodem, rasą lub kulturą, ale powinniśmy przenieść nasze preferencje na cały świat w równym stopniu, a na naszych wrogów przede wszystkim i w pierwszej kolejności.

My Uprzywilejowani wiemy, że trwające załamanie się Ameryki nie odbywa się ze względu na lumpenproletariacki kolorowy margines społeczny, który nie jest w stanie niczego skonceptualizować, ani zaplanować czegokolwiek. Jest to działalność wroga wewnątrz, chore okazy osadzone w ekstremalnej formie Weiningerowskiej nienawiści[8]. Facylitatorzy naszego zniszczenia, poczynając od SPLC i ich komisarzy, muszą być permanentnie zneutralizowani, jeśli mamy przetrwać. To jest kwestią, jak Lenin nazwał "kto-kogo"- kto pokona kogo? Walka jeszcze się nie zakończyła.

 Srdja Trifkovic

 Chronicles

 Tłumaczenie: AgnieszkaS

www.chroniclesmagazine.org/blog/the-true-white-privilege/

 

Autor zaprezentowanego tu eseju, Srdja Trifkovic, jest serbsko-amerykańskim publicystą i paleokonserwatystą. Jego głos w ocenie ostatnich wydarzeń w USA wydaje się być śpiewem przy dźwięku gęśli, tymczasem pozostali fascynują się rapem. Snuta opowieść, mająca w tle średniowieczną bitwę Serbów z Turkami i wielowiekowe osiągnięcia Cywilizacji Zachodu, tak bardzo różni się od politycznie poprawnych oświadczeń we wiodących amerykańskich mediach, chętnie przyklękających i sciągających pomniki z cokołów, że postanowiłam ją przedstawić.

Myślę też, że jest tu ukryty wątek inny, niewypowiedziany słowami, mający związek z Serbią bardziej współcześnie. /AgnieszkaS/

 

 

Odnośniki:

[1] Lazar, serbski książe, który dowodził w bitwie z Turkami Osmańskimi na Kosowym Polu 15 czerwca, 1389 roku. W bitwie zginął książe Lazar i sultan Murad. Lazar został ogłoszony świętym. Pół wieku póżniej Serbia została przez Osmanów wchłonięta.

 [2] „take a knee”- protest w formie klęknięcia na jednym kolanie. Często stosowany przez sportowców w czasie, kiedy grany jest hymn. Ostatnio stał się publicznym pokazem dla niektórych polityków (Demokratów) w czasie rozruchów w USA - symbolem braterstwa z protestującymi i ugrupowaniem afroamerykańskim BLM( Black Lives Matter)

 Nancy Pelosi – speaker Izby Reprezentantów USA

 Mitt Romney – polityk amerykański, były gubernator stanu Massachusetts

 [3] Maya Angelou – afroamerykańska poetka i pisarka

 [4] Jeana Raspail – pisarz francuski i podróżnik, monarchista, który zmarł w czerwcu, 2020. Jest autorem książki „Obóz Świętych,” opublikowanej w 1973 roku. Akcja ksiązki toczy się w końcu XX wieku i ukazuje zniszczenie cywilizacji zachodniej przez masową emigrację ludności z ubogich krajów.(Wikipedia)

 [5] SPLC – Southern Poverty Law Center – amerykańska organizacja non-profit, specjalizująca się w prawach obywateli, z siedzibą w stanie Alabama.      

 [6] „Męczennik z Minneapolis” – George Floyd, czarnoskóry Amerykanin zabity przez policję

 [7]Dulce et decorum est pro patria mori Horacy, Ody

 [8] Otto Weininger – autor książki “Płeć i charakter”


 

Amerykańscy Demokraci, z Nancy Peolosi na przedzie, "taking a knee" - photo "GH Headlines" 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Aby nie było tak smutno wklejam stronę z nowym przedwyborczym video Prezydenta Trumpa.
  https://www.ispot.tv/ad/njeq/donald-j-trump-for-president-911-police-emergency-line

  PS: Pisałem o tym często iż widząc i słysząc rapujących o patriotyzmie Polaków odbija mi się w żołądku.
 • @Stara Baba 22:18:35
  "Pisałem o tym często iż widząc i słysząc rapujących o patriotyzmie Polaków odbija mi się w żołądku."

  Ja sama nie jestem fanką rapu, a więc w pełni rozumiem to uczucie.
 • Patrze na oceny.
  Widac text komus mocno "w poprzek".
  Portal neomoczarowski, antysemicki to i rasistowski moze byc.
  A jak komu zal...
 • @brian 15:55:02
  "Widac text komus mocno "w poprzek"."

  Najwidoczniej, bo został szybko kopnięty poniżej starszych od niego notek przez Administrację.

  Pozdrawiam,
 • @brian 15:55:02
  //Widac text komus mocno "w poprzek"//

  "Mocno w poprzek"? tak pan to odbiera? a moim zdaniem idzie o to że tekst jest nudny jak flaki z olejem.Wiele zdań nie zawiera zupełnie żadnej treści.Na przykład :/Nigdy nie akceptować, nawet milcząco, że przypadkowa mieszanka wzajemnie niepowiązanych rzesz w granicach Ameryki jest niczym innym jak przekleństwem, dokładnym przeciwieństwem tego, co czyni naród silnym./
  Wszystko to razem sprawia że tekst jest mętny a intencje autora niejasne.
 • @ikulalibal 19:36:11
  Takie trudne?
  Biali jako sprowadzajacy na siebie i odpowiedzialni za przeklenstwo dzisiejszego upodlenia?
  A wszystko w nawiazaniu do dawnej potegi i upadku wielkiej Serbii.
  Opiewanego w ludowych piesniach oraz poematach o bitwie na Kosowym Polu.
  Gdzie ostatni wielki zryw nie powstrzymal muzulmanskiej nawaly.
  W swietle tego co dzis dzieje sie w Serbii oderwanej od sztucznego tworu- Jugoslawii widac upadek.
  Kraj tolerowanej przez sasiadow symbiozy wladz z gangsterka.
  Juz pisalem o zjawisku, tu powtarzalem i niestety jestem na biezaco. Nieprzyjemna swiadomosc.
 • @brian 01:00:04
  Odsylam do mojej dawnej notki "Branko".
  Historia prawdziwa.
  Memento dla apologetow Milosevica.
 • Trudno jest identyfikować się z Serbem, który odwołuje się do
  czasów świetności Serbii. Kultura Serbii to pozostałość po Bizancjum. To bardzo odległy dla Polaka teren i czas. Polak ma swoich bohaterów wojny z Turkiem; to tragiczny Władysław Warneńczyk, dla Węgrów nawet święty, oraz Jan Sobieski, którego nikt szczególnie nie docenił, chociaż obronił Europę przed islamem.
 • @Anna-PK 03:48:00
  // Kultura Serbii to pozostałość po Bizancjum//

  No właśnie.Dlatego Serb (Srdja Trifkovic) który sam siebie identyfikuje w kontekście Cywilizacji Zachodniej,to "dziwny Serb".

  PS
  AgnieszkoS! ty Plawa Ciganko!

  https://www.youtube.com/watch?v=1g0zRqWhCK8
 • @brian 01:06:49
  //Historia prawdziwa.//

  Jeśli jakąkolwiek historię poznajemy z narracji Chorwata to to nie jest "prawdziwa historia".

  PS
  czy wśród rodzinnych pamiątek "męża kuzynki" znajduje się podobny przedmiot ? https://i.imgur.com/eXRCjIil.jpg
 • @ikulalibal 10:10:20
  Anna-PK 03:48:00
  // Kultura Serbii to pozostałość po Bizancjum//
  https://www.youtube.com/watch?v=1g0zRqWhCK8

  Porównajcie z grecką muzyką i tańcem. Ta sama kultura, dalej żywa:

  https://www.youtube.com/watch?v=8AXY045Yu9k
 • @ikulalibal 10:34:03
  Pierwsze- widujemy się od wielkiego dzwonu.
  Drugie, to lekarz. Już się napatrzył.
  Ma dość wojny, nienawiści, międzysąsiedzkich awantur.
  Zakończonych najmniej "kosą" pod żebro.
  Dla żony, dzieci. Dlatego mieszkają w Polsce.
  Co do nakładki na zdjęciu?
  Dla mnie może być równie dobrze ochraniaczem sportowym, akcesorium do walki wręcz, na szable, noże i usztywniaczem ortopedycznym.
  Nie będę mu pokazywać.
 • @ikulalibal 19:36:11
  Autorka to Amerykanka. Nie spodziewajs ie wiedzy i logiczności
 • @ikulalibal 10:34:03
  Chorwacja wczreśniej bła królestwem niż Serbia, chyba
 • @brian 12:23:21
  //to lekarz.//

  Tym bardziej ów "retro nóż" powinien być mu swojski.

  //Ma dość wojny, nienawiści, międzysąsiedzkich awantur.//

  Ma dosyć? Przecież to Chorwat.

  //Dlatego mieszkają w Polsce.//

  Chorwaci,Ukraińcy i Czeczeńcy w Polsce jakoś słabo mnie cieszą.
 • @Pedant 10:47:12
  Bo Serbia i Grecja to ta sama tradycja i kultura.
  Jak Serbowie,Grecy,Ormianie czy Rumuni zaczną tańczyć swoje tradycyjne tańce to tylko etnograf odróżni kto jest kto.A tańczą chętnie i przy każdej nadarzającej się okazji.

  Ormianie Berlin 9 maj 1945
  https://www.youtube.com/watch?v=9JH-w1P3jDo
  Ormianie Erewan grudzień 2014
  https://www.youtube.com/watch?v=ag7j75S6kj4

  //Ta sama kultura, dalej żywa//

  A jaka ma być.To dobrze że nie wszyscy tańczą jak im dyskdżokej zagra
  https://www.youtube.com/watch?v=AnyPAJNKdNw
  https://www.youtube.com/watch?v=1U2bdXZzel0
 • @ikulalibal 13:16:14
  Nie wszyscy tu przyjechali dla bandyterki.
  Niektorzy chca normalnie zyc.
  Zrobilem zoom i teraz widze ze przyrzad to ostrze a la ostroga. Czyli jednoczesnie ochraniacz do walki wrecz, na noze i dodatkowe ostrze.
  Hmm. W razie napasci od tylu lub zlapania przez jednego napastnika gdy drugi z przodu.
  Na bank sa tez wersje skladane.
  Skad takie "chore" zainteresowania?
  Od napasci przez nozownika.
 • @brian 15:20:10
  //Zrobilem zoom i teraz widze ze przyrzad to ostrze a la ostroga//

  A po co? wystarczyło spytać "męża kuzynki".
  /Srbosjek (dosłownie SERBOSIEK – ZARZYNACZ SERBÓW – po chorwacku) – nóż zaprojektowany do celów rolniczych, który swoją obecną nazwę uzyskał przez masowe wykorzystywanie do eksterminacji więźniów ustaszowskich obozów koncentracyjnych, głównie Serbów w czasie II wojny światowej w Niepodległym Państwie Chorwackim. /
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Srbosjek
 • @Wican 13:03:37
  "Chorwacja wczreśniej bła królestwem niż Serbia, chyba"  Pierwsze państwo serbskie powstało w połowie VIII wieku:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Serbia_Wyszes%C5%82awic%C3%B3w

  Chorwacja jako odrębne państwo istniała od pierwszej połowy IX wieku

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mis%C5%82aw_%28ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_chorwacki%29
 • @ikulalibal 15:56:28
  Czyli narzedzie o rolniczym pochodzeniu?
  Tu eksterminacja a tam praca na roli.
  I ustasze.
  Ciekawe co powiedzieli Rosjanie o naszych kosynierach lub zolnierze cesarscy o chinskich chlopach uzbrojonych w sadzarki do ryzu- sai.
  Wszystko da sie uzyc jako bron.
  A o narodowosc meza kuzynki nie pytalem.
  Samo " wyszlo".
  Gdyby byl Serbem, tez znalezli by sie nienawidzacy.
 • @brian 16:36:03
  W Pana przypadku (i jego kuzynki) nie mógłby być Serbem.
  Wszak jak mówi przysłowie: "ciągnie swój do swego"...
 • @ikulalibal 13:40:40
  "Jak Serbowie,Grecy,Ormianie czy Rumuni zaczną tańczyć swoje tradycyjne tańce to tylko etnograf odróżni kto jest kto."

  Ormianie jednak się różnią.

  A tu ciekawostka - lezginki Kozaków Tereckich z Kaukazu:

  https://www.youtube.com/watch?v=AIkO9E_Wyc0
  https://www.youtube.com/watch?v=SGuxlAhu-gA

  lezginka w wykonaniu zespołu Otawa Jo:

  https://www.youtube.com/watch?v=0HtvH34CmZY
 • @Kmieć 16:47:59
  Iz za nika bjesapastno dlja padruga iz Sputnika?
  Da?
  Takoj wy kriestian kak iz mjenia Bach Sjebastjan.
 • @brian 16:36:03
  //Ciekawe co powiedzieli Rosjanie o naszych kosynierach //

  A ciekawe czy UPA-owcy mordujący za pomocą prostych narzędzi (pił,siekier,cepów),mogli by nazwać siebie kosynierami? jak pan myśli brian? bo "żołnierzami wyklętymi" już się mianowali,chyba pan wiesz o tym.
  Historia znała już "kosynierów",znała "czerwonych kosynierów", więc może zaakceptuje i "wołyńskich kosynierów" .
 • @brian 18:24:36
  //dlja padruga//

  a co to takiego? padruga to jednak kobieta jest.(choć czy w dzisiejszych czasach można by czego pewnym? )
  https://slovar.cc/rus/ushakov/433428.html
 • @ikulalibal 18:34:23
  Cóż za litość dla tzw. kmiecia.
  Czy przyjaciel czy przyjaciółka, ewidentnie sputnikiem czuć.
  Nie ma się co litować.
  Jak robi z siebie ordynusa to nie zasługuje nawet na staranność przy pisaniu na smartfonie.
  Tak samo jak Wican wijący się pod inną notką.
 • @brian 18:24:36
  "Iz za nika bjesapastno dlja padruga iz Sputnika?"

  Gdzie Pan uczy się "rosyjskiego".

  "Dla przyjaciółki" będzie "dlja podrugi".

  "Iz za nika" to po jakiemu?

  "bezpiecznie" to "biezopasno"

  Zapewne Pan chciał napisać "z powodu pseudonimu bezpiecznie dla przyjaciółka z Sputnika". Ruski też trudna język.
 • @Pedant 21:36:24
  Naprawde dla niektorych nie chce mi sie wysilac ani starac. Ani pisac poprawnie na smartfonie( menu wkurzajace). Zdarza sie ze pisze zdanie po 3-4 razy.
  Co innego dla Kolegi Pedanta.
  Jakis poziom jest a nie tylko katarynka o pisizmie i pislamizmie.
  O!
  Docencie.
 • @Anna-PK 03:48:00
  "Kultura Serbii to pozostałość po Bizancjum."

  Bizancjum odegrało niemałą rolę w dziejach Europy, ponieważ pozwoliło przetrwać Cywilizacji Zachodniej trudny okres średniowiecza (bufor dzielący od niebezpieczeństw armii Islamu) ale również jako tzw. influencer.

  Tutaj przykład z dziedziny architektury:

  Bazylika wybudowana przez cesarza Justyniana I Wielkiego (w formie krzyża greckiego z pięcioma kopułami), zwana Kościołem Świętych Apostołów, całkowicie zniszczona przez Mehmeda II, stała się wzorem dla Bazyliki Św. Marka w Wenecji i Katedry Św. Fronta w Périgueux.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Kokkinobaphos_Holy_Apostles.jpg

  Malowidło wizerunku Kościoła św. Apostołów /Wikipedia/
 • Bazylika św. Marka w Wenecji
  https://www.planetware.com/photos-large/I/italy-venice-st-marks-square-basilica.jpg
 • Sułtan Mehmed II jako „Kaysar-i Rûm”
  Zabawne ale i smutne zarazem, że po podboju Konstantynopola, Mehmed II przyjął tytuł "cesarza rzymskiego" („Kaysar-i Rûm”), a niszcząc to, co miało z Rzymem bezpośredni związek, pretendował do roli jego spadkobiercy.
 • @brian 01:06:49
  Odnalazłam i przeczytałam notkę "Branko". Odbieram ją również w nawiązaniu do sytuacji w USA - podobne siły celowo wprowadzają nieład i popychają do agresji.
 • @Pedant 10:47:12
  "Porównajcie z grecką muzyką i tańcem. Ta sama kultura, dalej żywa:"/Pedant/

  Obejrzałam te tańce, również zalinkowane w komentarzu przez ikulalibala.
  Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te kultury mają wspólne praźródło.
 • @ikulalibal 10:10:20
  "Plawa Ciganko"

  Może być niebieska cyganka, byle nie było nazw, które zdarzyło mi się znaleźć wcześniej w pewnych komentarzach.
 • @AgnieszkaS 01:26:01
  Moge rozumiec ze tu lubi sie nie- Chorwatow.
  I mozna do bolu zaprzeczac odsrodkowym silom w Jugoslawii.
  Teraz wyobrazmy sobie: grupy polskich kiboli robia regularne " naloty" na Niemcy.
  Tam biora co wpadnie w lapy, tudziez wlamuja sie na " rympal".
  W razie zagrozenia uciekaja do placowek dyplomatycznych.
  Tu sa "bohaterami" mszczacymi wojenne krzywdy.
  Nawet zostaja politykami.
  Niemozliwe?
 • @AgnieszkaS 01:11:40
  Bazylika św Marka i Wenecji z rzeźbami i płaskorzeźbami zrabowanymi w Konstantynopolu przez rycerzy krzyżowych (podczas IV wyprawy krzyżowej),jest i pozostanie symbolem Cywilizacji Zachodniej.
  Złodziejskiej i wbrew pozorom prymitywnej.

  https://img.youtube.com/vi/1H7u3jVQ0zg/0.jpg
 • @AgnieszkaS 01:09:12
  //Bizancjum odegrało niemałą rolę w dziejach Europy, ponieważ pozwoliło przetrwać Cywilizacji Zachodniej trudny okres średniowiecza //

  A w jaki sposób "odegrało" ? w taki że "wenecjanie" i opłacani przez nich bandyci zwani "rycerzami krzyżowymi" zrabowali Bizantyjski zapas złota wynoszący mniej więcej 50 ton? (złote zapasy całej ówczesnej Europy nie przekraczały 2 ton)
  i które to 50 ton złota zbudowało pierwszy żydowski kapitał finansowy a ten z kolei był bazą dla współczesnego pasożytniczego systemu bankowego?
  Czy w taki sposób "odegrało rolę" ? identyczną jak późniejsze kolonie?
 • @ikulalibal 12:01:02
  Bizantyjski, konstantynopolski czy istambulski?
  I skad pochodzil?
  Tu dwa plus dwa nie rowna sie cztery.
  Gdyby uwarunkowania byly proste i do konca nam znane, moglibysmy oceniac.
  I inna sprawa- dlaczego zdobywcy dopuszczali lub wydawali rozkaz(domyslnie) palenia bibliotek.
  Czyzby wszyscy wladcy byli krwiozerczymi psycholami nie myslacymi perspektywicznie?
  Kto wiec wygrywal bitwy i wojny?
 • @brian 12:21:43
  Myślisz pan że wydalając z siebie taką mętną pianę zda się choć trochę mądrzejszy? radzę porzucić tę iluzje.
  Powtarzam; Cywilizacja Zachodnia zbudowana została na fundamencie złupionych innym wartości.Sama z siebie nie potrafiła generować niczego prócz antywartości dlatego mamy co mamy.

  //Bizantyjski, konstantynopolski czy istambulski?//

  Tak prawdę powiedziawszy to Cesarstwo wschodniorzymskie a uwzględniając fakty historyczne (476 r upadek cesarstwa zachodniorzymskiego) Cesarstwo Rzymskie -jedyny spadkobierca śródziemnomorskiego dziedzictwa z unikalnym "antycznym"etnosem włącznie.
  Zaś obszar Cesarstwa Zachodniorzymskiego po 476 r zaludniły plemiona północnej Europy a jedynym czynnikiem łączącym ich z antykiem byli liczni tu żydzi.
  Tak że panie brian:"wraca pies do wymiocin swoich a umyta świnia znów się tarza w błocie"
 • @ikulalibal 13:22:20
  Mozna czytac namietnie "Krysztalowy wszechswiat".
  Mozna tez nienawidzic cyw. europejskiej i
  swiadomie rozdzielac ja na wschod, zachod i tak dalej.
  Co do grabiezstwa i " innych takich".
  Specjalnie wspomnialem palenie biblotek.
  Rowniez przez "oswieconych" Muslimow.
  Bizancjum siegalo po tradycje greckie i chwale slabnacego a potem umierajacego Rzymu.
  Nie wszystko w drodze grabiezy.
  I jak juz pisalem nie zawsze 2×2=4.
  Raz widze zarzuty o ton przeora a gdzie indziej o prostote.
  Hmm. Dlaczego jesli sie tak nienawidzi paskudnej Europy i zmierzlego Zachodu nie wyjechac.
  Do Syrii na przyklad?
 • @brian 13:39:29
  // Dlaczego jesli sie tak nienawidzi paskudnej Europy i zmierzlego Zachodu nie wyjechac.
  Do Syrii na przyklad? //

  Do Syrii powiadasz? ależ ja jestem w Syrii.Wprawdzie nie fizycznie a duchowo ale jestem.Jakże w takim momencie mogłoby mnie zabraknąć Syrii? to tutaj w okolicy Meczetu Umajjadów adamowe dzieci odniosą ostateczne zwycięstwo nad Gogiem i Magogiem (nieadomowymi dziećmi)
  Meczet Umajjadów w 2012 zniszczyli sponsorowani przez USA głoworezy z Dżabhat an-Nusra ale teraz już jest odbudowany.
  Tak więc myślą i modlitwą jestem w Syrii.
  A ty brian gdzie jesteś? gdzie jesteś fałszywy patrioto i symulowany chrześcijaninie?

  PS
  // I jak juz pisalem nie zawsze 2×2=4. //

  No już.Akurat.Kiedy ci trzeba to 2x2 =4 a kiedy nie to 5 albo 3.
  Typowo talmudyczna mentalność.

  // Raz widze zarzuty o ton przeora a gdzie indziej o prostote //

  Nie zarzucam ci prostoty a mętną retorykę.To stary chwyt tych którzy chcą ukryć swoje ograniczenia intelektualne.
  Jak stwierdził filozof:" I nie dość mi są schludni: mącą swe wody, aby się głębszymi wydały."
 • @ikulalibal 14:45:37
  1. Tekst byl o odpowiedzialnosci bialego czlowieka w kontekscie chwaly i upadku Serbii.
  2. Momentalnie zaczely sie wycieczki pod adresem Autorki, rowniez o metnosc i ogolna nijakosc tekstu.
  3. Okazalo sie ze moja rodzinna znajomosc z Chorwatem jest niepoprawna polit. Ledwo sie wstrzymalem od wypomnienia Serbom antybohaterow typu Arkan.
  4. Dalem sie wciagnac w zaiste talmudyczne dyskusje o kulturze Bizancjum.
  5. Wyszlo z tego ze kol. ikulalibal albo nienawidzi Europy albo takiego udaje.
  6. Na koncu zarzuca mi pokretna logike talmuduczna.
  7. Jedno wiem(wiemy): Serbow kochac nalezy a jak nie to w ryja bo nie wg. linii i ogolnie nie tak.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930